Każdy z nas prędzej czy później spotka się z koniecznością rozwiązania jakiegoś problemu prawnego, wynikającego z zaistniałych zdarzeń czy okoliczności. W dobie Internetu najczęściej poszukamy rozwiązania sami, przeglądając interesującą nas tematykę w sieci. W pewnej mierze dostęp do wiedzy prawniczej można by powiedzieć, że jest darmowy, jak chociażby poprzez prowadzenie przez kancelarie blogów prawniczych i publikowanie w nich artykułów takich jak ten. Zależnie od złożoności problemu, niestety takie działania nie zawsze mogą okazać się wystarczające. Wówczas konieczna staje się pomoc prawnika.

Prawnik czy radca prawny – do kogo się udać?

Zadajmy sobie jednak pytanie – kim jest prawnik? Do kogo konkretnie powinniśmy się udać z naszą sprawą? Przeglądając Internet, możemy się spotkać z takimi określeniami jak: Kancelaria Adwokacka, Kancelaria Radcy Prawnego czy Radców Prawnych, a nawet Kancelaria Prawna. Z pewnością różnorodność nazewnictwa może powodować niepewność i konsternację u osób poszukujących pomocy prawnej. W poniższym akapicie wyjaśniamy podstawowe różnice.

Kim jest radca prawny?

Najczęściej zastanawiamy się, czy radca prawny, to po prostu inne określenie adwokata, czy może jest to ktoś zupełnie inny, np. specjalizujący się w sprawach gospodarczych. Czy każdego z nich możemy nazywać prawnikiem? Otóż wyjaśnijmy sobie to od podstaw. Najprościej rzecz ujmując, każdy radca prawny lub adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest radcą prawnym lub adwokatem.

Kim jest zatem prawnik? Otóż jest to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie i zdobyła teoretyczną wiedzę z zakresu prawa, zostając magistrem prawa. Osoba taka nie jest zrzeszona w samorządzie, nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia zawodowego, a także zachowania tajemnicy zawodowej oraz przede wszystkim nie posiada uprawnień do reprezentacji klienta przed sądami czy urzędami, jako profesjonalny pełnomocnik. Aby nim zostać, każdy magister prawa musi odbyć aplikację radcowską bądź adwokacką zakończoną egzaminem zawodowym.

Radca prawny a adwokat – różnice

Jakie są zatem różnice pomiędzy adwokatami a radcami prawnymi? Skąd się wzięło powiązanie radców prawnych z prawem gospodarczym. Otóż obydwa zawody posiadają oddzielne samorządy. Zawód radcy prawnego powstał jednak później niż zawód adwokata, bo zaczął się wykształcać dopiero w drugiej połowie XX wieku i pierwotnie świadczył swoje usługi prawne dla przedsiębiorstw państwowych oraz banków państwowych, stąd też może istnieć takie przeświadczenie o specjalizacji owego zawodu. Czy jest ono zgodne rzeczywistością? Nie do końca można tak to ująć. Owszem dany radca prawny może się specjalizować w prawie gospodarczym, jednakże tak samo może się w nim specjalizować adwokat.

Jakie są zatem obecnie różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami? Różnice są marginalne, żeby nie powiedzieć, że żadne, gdyż od 1 lipca 2015 r. radcowie oraz adwokaci mają identyczne kompetencje w wykonywaniu swojego zawodu, co dla przeciętnej osoby szukającej pomocy prawnej oznacza, że radca prawny i adwokat nie różnią się niczym poza nazwą oraz przynależnością do 2 różnych samorządów zawodowych. Większość osób nie posiada jednak takiej wiedzy, co w dalszym ciągu powoduje spore zamieszanie u potencjalnych klientów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w większości państw występuję najczęściej jeden zawód, wobec czego coraz częściej mówi się o połączeniu obydwu zawodów i ich samorządów, aby zlikwidować ten tzw. dualizm prawniczy występujący w naszym kraju. Czy i kiedy to nastąpi ciężko jednak powiedzieć, gdyż zależne jest to od dwóch samorządów, które musiałyby osiągnąć w tym zakresie porozumienie, co jak wszyscy wiemy, nie jest takie łatwe.

Podsumowanie: radca prawny – prawo gospodarcze

Podsumowując, oba zawody różnią się obecnie jedynie takimi detalami, jak nazwa, kolor żabotu (radca prawny – niebieski / adwokat – zielony), czy kilkoma innymi kwestiami wewnętrznymi, w związku z czym szukając fachowej pomocy prawnej, nie powinniśmy kierować się wyborem pomiędzy kancelarią radców prawnych czy adwokató, a przede wszystkim doświadczeniem i wiedzą prowadzących je osób.