W związku z licznymi postulatami branży kosmetycznej odnośnie do obniżenia stawki VAT pojawiła się w dniu 30 stycznia 2024 r. oficjalna zapowiedź Prezesa Rady Ministrów, że od 1 kwietnia 2024 r. stawka VAT dla branży beauty zostanie obniżona z 23% na 8%. W ramach niniejszego wpisu przedstawiamy najistotniejsze informacje związane z planowaną zmianą.

Jakie branże beauty objęte zostaną niższą stawką VAT?

Pod pojęciem branży beauty/kosmetycznej należy rozumieć wszystkie profesje oferujące usługi poprawiające nasz wygląd, np. salony oferujące zabiegi na twarz, manicure, pedicure, usługi SPA czy usługi fryzjerskie. Jednocześnie warto nadmienić, że usługi fryzjerskie już teraz podlegają pod 8% stawkę VAT. Aktualnie nie została opublikowana pełna lista branż kosmetycznych uprawnionych do niższej stawki VAT – dopiero po opublikowaniu projektu znane będą szczegółowe informacje.

Dyrektywa VAT 2006/112/WE a niższa stawka VAT

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółowych informacji dotyczących tego paragrafu, wymaga nadmienić, że pomysł obniżenia stawki VAT dla branży beauty wynika z programu wyborczego obecnie rządzącej koalicji, z tzw. 100 konkretów na 100 dni. Niemniej wymaga podkreślenia, że przepisy o VAT są jednakowe dla wszystkich państw członkowskich UE. W ramach załącznika nr 3 do Dyrektywy VAT 2006/112/WE zostały wymienione towary i usługi, dla których przewidziana została obniżona stawka. Niemniej w ramach wspomnianego załącznika nie odnajdziemy usług kosmetycznych. W załączniku wspomniane zostały wyłącznie usługi fryzjerskie. Tym samym pojawia się zapytanie, czy niższa stawka VAT dla branży beauty nie będzie stanowić o naruszeniu przez Polskę przepisów wspomnianej Dyrektywy, a w konsekwencji – czy nie będzie prowadzić do wszczęcia postępowania naruszeniowego wobec Polski.

Po ogłoszeniu przez premiera zapowiedzi o obniżeniu stawki VAT powstało pytanie, czy w związku z powyższym rząd nie będzie zmuszony do wycofania się z niniejszego rozwiązania, tj. obniżenia stawki VAT do 8% dla branży kosmetycznej. Znaczne grono ekspertów podatkowych podkreśla, że nie ma możliwości „podciągnięcia” branży kosmetycznej pod usługi fryzjerskie, które to są uprawnione do stosowania obniżonej stawki VAT. Pozostajemy w oczekiwaniu na nowe informacje i na bieżąco postaramy się informować Państwa w ramach naszych aktualności o zmianach prawnych w tym zakresie.

W razie dodatkowych zapytań tudzież wątpliwości w zakresie prawa podatkowego zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń.