Po wyroku rozwodowym nie zawsze drogi byłych małżonków rozchodzą się na zawsze. W sytuacji chociażby wystąpienia przez byłą małżonkę z pozwem o zasądzenie alimentów na jej rzecz i skutecznego zasądzenia alimentów przez sąd może po pewnym czasie dojść do zmiany stosunków, okoliczności życiowych, które będą stanowiły przesłankę do zniesienia obowiązku alimentacyjnego. W niniejszym wpisie omówimy okoliczności, w jakich to dochodzi do zniesienia alimentów zasądzonych na byłą żonę.
Kiedy można przestać płacić alimenty na byłą żonę?
Przypomnijmy, że w art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.i.o.) wyodrębnione zostały dwa typy obowiązku alimentacyjnego:
- zwykły (art. 60 § 1 k.r.i.o) – osobą zobowiązaną do alimentacji może być małżonek niewinny, współwinny, wyłącznie winny,
- rozszerzony (art. 60 § 2 k.r.i.o.) – osobą zobowiązaną do alimentacji może być małżonek wyłącznie winny.
W zależności od tego, na jakiej podstawie zostały zasądzone alimenty na rzecz byłej żony – inaczej kształtuje się sytuacja wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.
Mianowicie, w przypadku zwykłego obowiązku alimentacyjnego, który może zostać nałożony na podstawie ustalenia przez sąd stanu niedostatku małżonka uprawnionego – alimenty wygasają w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego kolejnego związku małżeńskiego. Ponadto podstawowy obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem lat 5 od orzeczenia rozwodu, przy czym termin ten biegnie od daty uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Przypadek ten dotyczy osób, które uzyskały wyrok rozwodowy, w którym nie były wskazane jako wyłącznie winne rozpadowi małżeństwa. Co istotne, w przypadku „zwykłego” obowiązku alimentacyjnego możliwe jest jego wygaśnięcie z uwagi na „istotną zmianę stosunków”, niemniej po uprzednim wniesieniu pozwu do sądu.
W przypadku rozszerzonego obowiązku alimentacyjnego – może być on orzeczony nawet dożywotnio, tj. nie jest limitowany jakimkolwiek terminem. Stosownie do treści art. 138 k.r.i.o., tylko w przypadku żądania przez małżonka wyłącznie winnego zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego – może dojść do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego albo jego obniżenie, powołując się na istotną zmianę stosunków. Ponadto tak jak wskazane zostało wyżej, rozszerzony obowiązek alimentacyjny wygasa w razie zawarcia przez małżonka, który nie został uznany za wyłącznie winnego, nowego małżeństwa.
Przeczytaj również na temat rozwód bez orzekania o winie a alimenty i podział majątku.
Ile kosztuje założenie sprawy o zniesienie alimentów?
Wiele osób zapewne może kojarzyć treść art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, z którego wynika, że strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Jednak w przypadku wniesienia powództwa o zniesienie alimentów – niestety przytoczony przepis nie będzie miał zastosowania i pojawi się opłata sądowa. Jej wysokość zależna będzie od wartości przedmiotu sporu, liczonej jako wysokość miesięcznych alimentów x 12 miesięcy.
W przypadku zdecydowania się na pomoc profesjonalnego pełnomocnika, tj. radcę prawnego – należy także osobno policzyć honorarium za prowadzenie sprawy, w tym opłatę skarbową od udzielonego pełnomocnictwa w wysokości 17 zł.
Sprawdź, jak może Ci pomóc prawnik od rozwodów.
Jak napisać pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę?
Oczywiście nie sposób w formie niniejszego wpisu szczegółowo omówić wszystkie elementy takiego pozwu, niemniej z całą pewnością należy oznaczyć strony (powód, pozwany), wskazać odpowiedni sąd, wartość przedmiotu sporu, sformułować żądania, a następnie ich uzasadnienie, oraz koniecznym jest wskazać ewentualne załączniki. Ponadto należy pamiętać o przedstawieniu odpowiednich dowodów potwierdzających sytuację finansową, które będą przemawiać za zniesieniem „rozszerzonego” obowiązku alimentacyjnego.
W razie wątpliwości warto zdać się na pomoc radcy prawnego Toruń, który sprawnie sformułuje treść pozwu oraz niezbędne argumenty potwierdzające konieczność zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Zapraszamy do kontaktu.