W niniejszym wpisie omawiamy najnowsze rozstrzygnięcie TSUE z 12 grudnia 2024 r. w sprawie C 725/23 dotyczący kwestii odsetek w przypadku opóźnieniach w opłatach za media przy umowie najmu. Wyrok ten jest ważny dla wszystkich wynajmujących, których najmujący opóźniają się z zapłatą nie tylko czynszu, ale także kosztów dodatkowych (mediów). Zapraszamy do lektury!

Unijna dyrektywa 2011/7/UE

A właściwie – unijna dyrektywa 2011/7/UE w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Zgodnie z art. 1 wspomnianej dyrektywy, jej celem jest zwalczanie opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie wewnętrznego, wspierając tym samym konkurencyjność przedsiębiorstw, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw. Dyrektywa ma zastosowanie do wszystkich płatności, które stanowią wynagrodzenie w transakcjach handlowych.

Pytanie prejudycjalne sądu rejonowego z Katowic

Właściciel dwóch lokali użytkowych wystąpił z powództwem do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach przeciwko najemcy o zapłatę zaległych faktur, z czego część dotyczyła czynszu, a część nieuregulowanych opłat za media. Co istotne, wynajmujący zażądał także zapłaty 40 euro od każdej niezapłaconej faktury. W tym stanie faktycznym, sąd powziął w wątpliwość czy opłaty dodatkowe za media to również „należności” w rozumieniu unijnej dyrektywy 2011/7/UE w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, mając na względzie, że opłaty za media były wyodrębnione w umowie najmu.

Wyrok z 12 grudnia 2024 r. w sprawie C 725/23

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach, stwierdził, że w przypadku opóźnienia w opłatach dodatkowych za najem, wynajmującemu również należą się odsetki. Mianowicie TSUE uznał, że pod pojęciem „należności” należy rozumieć, oprócz kwoty, którą dłużnik jest zobowiązany zapłacić za świadczenie główne otrzymane od wierzyciela w wykonaniu zawartej między nimi umowy, również kwoty, do których zwrotu wierzycielowi dłużnik zobowiązał się na mocy tej umowy z tytułu kosztów poniesionych przez wierzyciela i związanych z wykonaniem rzeczonej umowy. Zatem TSUE rozszerzył pojęcie „należności” na gruncie wspomnianej dyrektywy. Jednocześnie wyrok ten stanowi dobrą informację dla wynajmujących, którzy zmagają się z nieuczciwymi najmującymi, którzy nie regulują w terminie należności z tytułu mediów – właściciele nie będą musieli sięgać do kieszeni celem uregulowania zaległych faktur z odsetkami.

W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości – zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń celem umówienia się na poradę prawną.