W niniejszym wpisie przybliżymy Państwu osobę biegłego sądowego w postępowaniu cywilnym. Wskażemy na pojęcie biegłego, a także omówimy rodzaje biegłych sądowych oraz ich znaczenie dla procesu. Zapraszamy do dalszej lektury wpisu!
Kto to biegły sądowy?
Pojęcie biegłego nie zostało zdefiniowane na gruncie przepisów postępowania cywilnego czy karnego. Niniejsze pojęcie nie jest dookreślone w pozakodeksowych aktach prawnych. Zatem wyjściowym przepisem do sformułowania definicji biegłego stanowić będzie art. 278 Kodeksu postępowania cywilnego. Najprościej ujmując, biegły to osoba fizyczna, która posiada wiedzę fachową, doświadczenie, a także praktykę zawodową (wiadomości specjalne) odnośnie do faktów podlegających dowodzeniu w toku postępowania sądowego.
Dla rozstrzygnięcia danej sprawy nierzadko niezbędne jest zasięgnięcia wiadomości specjalnych z różnych dziedzin nauki. Przykładowo z zakresu techniki, rzemiosła czy budownictwa, geologii czy medycyny. Wiadomości specjalne mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, gdyż sąd najczęściej sięga po dowód z opinii biegłego, gdy ma problem z oceną określonego zdarzenia i tym samym nie posiada wiedzy w danym obszarze.
Sprawdź, co zrobić, gdy biegły sądowy wyda w Twojej sprawie niekorzystną opinię.
Rodzaje biegłych sądowych
Zasadniczo wyróżniamy biegłych stałych (z listy sądowej) oraz biegłych, którzy powoływani są doraźnie do danej sprawy (tzw. biegli ad hoc).
Odnośnie do stałych biegłych sądowych, są to osoby certyfikowane przez prezesów sądowych na listy przy poszczególnych sądach okręgowych. Powoływani są na okres 5 lat. Prowadzona przez sądy lista biegłych ma ułatwić sądom korzystanie z usług osób o odpowiednim doświadczeniu i potwierdzonych kwalifikacjach zawodowych.
Biegli ad hoc to biegli spoza listy sądowej, którzy posiadają rzeczywiste i potwierdzone kwalifikacje w danej dziedzinie nauki. Są powoływani wówczas, gdy stali biegli sądowi nie posiadają fachowych wiadomości w konkretnej dziedzinie będącej przedmiotem sporu sądowego. Co istotne, dowód z opinii biegłego ad hoc ma tożsamą wartość dowodową jak dowód z opinii stałego biegłego sądowego.
Czy warto powoływać biegłego w trakcie procesu?
Tak jak zostało już to wspomniane wcześniej, powołanie biegłego w trakcie procesu może mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, gdyż sąd, który nie posiada wiedzy w danym zakresie, będzie opierał się na wynikach opinii biegłego.
Jednakże warto pamiętać, że powołanie biegłego każdorazowo wiąże się z kosztami, które to będą poniesione przez strony procesu. Dlatego warto przed podjęciem decyzji o powołaniu biegłego przeanalizować, czy faktycznie wiadomości specjalne są niezbędne do wykazania danych okoliczności przed sądem.
W przypadku wątpliwości w tym zakresie zachęcamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który w ramach konsultacji prawnej przeanalizuje i oceni, czy w danej sprawie może pojawić się konieczność powołania biegłego sądowego. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.