Zniesławienie (pomówienie) stanowi działanie godzące w dobre imię m.in. osób fizycznych, osób prawnych czy innych instytucji publicznych. W niniejszym wpisie omówimy, czym jest pomówienie oraz co grozi sprawcom, którzy dopuszczają się takiego występku, z uwzględnieniem obowiązujących regulacji w Kodeksie karnym.
Czym jest pomówienie?
Właściwie należy posługiwać się terminem „zniesławienie”. Przez pomawianie (zniesławienie) na gruncie art. 212 Kodeksu karnego należy rozumieć zachowanie polegające na zarzuceniu osobie fizycznej czy grupie osób fizycznych lub osobie prawnej, np. spółce, takich właściwości czy zachowań, które mogą poniżyć pokrzywdzonego lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla piastowania danego stanowiska, wykonywania zawodu lub rodzaju działalności. Przykładowo, może być to posądzenie danego podmiotu o popełnienie czynu zabronionego, podczas gdy w rzeczywistości nie doszło do tego. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, pomówienie w rozumieniu przepisu art. 212 Kodeksu karnego musi mieć charakter wypowiedzi o faktach (Postanowienie Sądu Najwyższego z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt IV KK 53/16, LEX nr 2087823).
Dowiedz się, co należy wiedzieć podczas zatrzymania przez policję.
Jaka kara grozi za pomówienia?
Zgodnie z art. 212 § 1 Kodeksu karnego, osoba pomawiająca inną osobę – fizyczną lub prawną, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jednocześnie w przypadku, gdy sprawca dopuszcza się pomówienia za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Co istotne, przepisy w aktualnym brzmieniu przewidują także możliwość orzeczenia przez sąd nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
Nadmienić należy, że nie będziemy mieli do czynienia z pomówieniem, jeżeli zarzut uczyniony względem danej osoby, instytucji jest prawdziwy. Doprecyzowując, wskazuje się, że przesłankami koniecznymi do uchylenia bezprawności zniesławienia są:
- prawdziwość podniesionego zarzutu, tj. jego zgodność z rzeczywistością
- niepubliczność, czyli zachowanie zostało skierowane do konkretnych osób, a nie do nieokreślonego kręgu.
Przeczytaj także także, czym jest stalking i co za niego grozi.
Kto wszczyna sprawę o pomówienie?
Przestępstwa z art. 212 Kodeksu karnego ścigane są z oskarżenia prywatnego, o czym stanowi § 4 przytoczonego przepisu. Tym samym oznacza to, że organy ścigania, tj. Policja, prokuratura nie będą prowadziły postępowania przygotowawczego celem pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności. Pokrzywdzony winien samodzielnie skierować bezpośrednio do sądu prywatny akt oskarżenia.
Pomoc prawna w sprawie pomówienia
Radca prawny Toruń również świadczy pomoc prawną w zakresie prawa karnego, w tym także udziela wsparcia w przypadku spraw związanych ze zniesławieniem. W razie dodatkowych zapytań – zapraszamy do kontaktu celem umówienia się na poradę prawną.