Stalking to uporczywe nękanie, które polega na systematycznym, niechcianym i niepożądanym kontakcie z daną osobą. Może przybierać różne formy, tj. fizyczne lub wirtualne, takie jak chociażby śledzenie, nadmierne kontaktowanie się, nękanie psychiczne, naruszanie prywatności czy cyberstalking. W niniejszym wpisie omówimy nieco szerzej przestępstwo stalkingu oraz jego konsekwencje na gruncie Kodeksu karnego.
Czym jest stalking?
Jest to, innymi słowy, uporczywe nękanie, stypizowane w art. 190a § 1 Kodeksu karnego. Polega ono na uporczywym nękaniu innej osoby – może to przybrać formę kontaktu mailowego, SMS-ów, rozmów telefonicznych, listów, nachodzenia w miejscu pracy, zaczepiania, obserwowania czy nawet śledzenia. Nierzadko stalking obejmuje także nachodzenie rodziny i bliskich. Aby mówić o stalkingu, należy wskazać, że nie mogą być to czynności jednorazowe – zachowanie to winno cechować się pewną powtarzalnością oraz uporczywością.
Co grozi za nękanie?
Zgodnie z art. 190a § 1 Kodeksu karnego, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Niemniej ściganie przestępstwa stalkingu następuje na wniosek pokrzywdzonego. W przypadku gdy osobą pokrzywdzoną jest małoletni – potrzebny jest wniosek przedstawicieli ustawowych małoletnich! Sprawdź także, co grozi za pomówienie.
Kiedy można wnieść oskarżenie o nękanie?
Tak jak wspomnieliśmy, jeżeli działania podejmowane przez sprawcę charakteryzują się uporczywością, mają charakter długotrwały – dopiero wówczas można złożyć zawiadomienie na policji czy do właściwej miejscowo prokuratury. Co istotne, również radca prawny Toruń zajmuje się sprawami z zakresu stalkingu i jak najbardziej może złożyć wspomniane zawiadomienie do właściwych organów ścigania.
Czym jest cyberstalking?
Cyberstalking to również forma nękania, z tym że odbywa się ona za pośrednictwem Internetu bądź innych technologii komunikacyjnych Może polegać na działaniach takich jak śledzenie lokalizacji, podszywanie się pod ofiarę, hakowanie kont na portalach społecznościowych czy kont mailowych celem uzyskania informacji i zastraszenia ofiary. Cyberstalking może także przybrać formę natrętnego komunikowania się w mediach społecznościowych czy nawet nękania przez e-mail.