Dopłaty do kapitału zapasowego są jednym ze sposobów, w jaki spółki mogą zasilić swoje finanse, zabezpieczając środki na pokrycie ewentualnych przyszłych strat. Dopłata do kapitału budzi jednak liczne pytania związane z obowiązkiem podatkowym, w szczególności w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”). W poniższym artykule wyjaśnimy, czy dopłaty do kapitału zapasowego podlegają PCC oraz kto jest zobowiązany do zapłaty PCC.

Czy wpłata na kapitał zapasowy podlega PCC?

Nie ulega wątpliwości na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, że PCC podlegają m.in. zmiany umów spółek. Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy stanowiącą czynność opodatkowaną podatkiem uznaje się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Z kolei art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że jako podstawa opodatkowania takiej czynności przy wniesieniu dopłaty została wskazana kwota dopłaty.

W świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie ulega wątpliwości, że PCC podlega zmiana umowy spółki dotycząca podwyższenia kapitału zakładowego. Tym samym nie będzie opodatkowana czynność, która związana jest z podwyższeniem kapitału zapasowego, jeżeli nie zwiększa ona kapitału zakładowego.

Dowiedz się, jak wygląda dalsza procedura po wpisaniu spółki z o.o. do KRS?

Kto płaci PCC od dopłat do kapitału?

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych od dopłat do kapitału zakładowego jest obciążona spółka – wynika to wprost z wyżej przytoczonych przepisów. Niemniej odnosząc się do kwestii kapitału zapasowego – z uwagi na fakt, że obowiązek zapłaty PCC nie obejmuje dopłat do kapitału zapasowego, ponieważ nie są one kwalifikowane jako podwyższenie kapitału zakładowego – nie pojawia się zatem obowiązek zapłaty PCC.

Czy wpłata na kapitał zapasowy jest opodatkowana?

Reasumując, na gruncie obowiązujących przepisów, dopłata do kapitału zapasowego nie jest opodatkowana. Z przedstawionych regulacji można wywieść, że kwota przekazana w takiej sytuacji na kapitał zapasowy nie stanowi podstawy opodatkowania PCC. Niniejszą wykładnię potwierdza chociażby Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 8 marca 2016 r., IPPB2/4514-619/15-2/LS), czy podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 11 stycznia 2017 r., 2461-IBPB-2-1.4514.667.2016.1.PM.