Nie ulega wątpliwości, że grudzień jest okresem intensywnych podsumowań, rozliczeń. Jest to czas, w którym przedsiębiorcy zastanawiają się jakie działania podjąć, aby zmniejszyć należności publicznoprawne. W niniejszym wpisie zastanowimy się jakie możliwości mają przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, aby obniżyć podatek w 2024 r. Zapraszamy do dalszej lektury.
Jak zmniejszyć podatek dochodowy w firmie?
Przede wszystkim warto zweryfikować kwestię ulg, gdyż przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych mają największe możliwości. W przypadku jednoosobowych przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, czyli stawek 12% i 32% – istnieje możliwość skorzystania z wielu ulg. Przykładowo, wspomnianym przedsiębiorcom przysługują ulgi takie jak:
- ulga termomodernizacyjna dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych,
- ulga na prototyp,
- ulga na robotyzację,
- ulga na terminal – dla przedsiębiorców na nabycie terminala płatniczego lub wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych.
Co kupić, żeby nie płacić podatku?
Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej oraz podatku liniowego mogą przyspieszyć planowane zakupy, dzięki czemu owe wydatki będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym będzie można obniżyć podstawę opodatkowania. Należy pamiętać, że dany wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu w działalności, jeżeli jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Należy upewnić się, czy odliczenie danego wydatku nie zostanie zakwestionowane w trakcie ewentualnej kontroli skarbowej. Niemniej odpowiadając na pytanie w podtytule – zasadniczo można kupić wszystko, o ile ma to związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przeczytaj również kwota wolna od podatku a kwota zmniejszająca podatek.
Jak uniknąć podatku 32%?
Skala podatkowa (zasady ogólne) wyróżniają dwie stawki podatkowe: 12% oraz 32%. Do dochodów nieprzekraczających 120.000,00 zł stosujemy stawkę 12%, natomiast dochody powyżej tej kwoty opodatkowane są według stawki 32%. Zasadniczo, aby uniknąć opodatkowania według 32% stawki, warto skorzystać chociażby ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, w szczególności, jeżeli drugi z małżonków nie ma dochodów lub z samotnie wychowywanym dzieckiem.
W razie jakichkolwiek pytań czy trudności w zakresie doradztwa podatkowego – zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również udziela pomocy prawnej w zakresie optymalizacji podatkowych m.in. jednoosobowych działalności gospodarczych.