Chociaż odpowiedź na pytanie postanowione w temacie wpisu może wydawać się z pozoru prosta, to jednak zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą napotkać niemałe problemy w praktyce. Dlatego w niniejszym wpisie pokrótce omówimy sposoby rozwiązania stosunku pracy i inne zagadnienia powiązane. Zapraszamy do lektury wpisu!

Sposoby rozwiązania umowy o pracę

Sposoby rozwiązania umowy o pracę zostały określone w przepisie art. 30 § 1 Kodeksu pracy. Wyliczenie to ma charakter wyczerpujący. Zatem zarówno strony układu zbiorowego pracy, jak i strony umowy (pracownik – pracodawca), nie mają możliwości ustanowienia innego sposobu rozwiązania umowy o pracę.

Przechodząc do sposobów rozwiązania umowy o pracę, ustawodawca we wspomnianym przepisie wymienił następujące przypadki:

  • porozumienie stron,
  • oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  • oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  • z upływem czasu, na który była zawarta dana umowa.

Odnośnie do umowy o pracę zawartej na okres próbny – przepis art. 30 § 2 Kodeksu pracy stanowi, że umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Nie jest wykluczone, że umowę na okres próbny również można rozwiązać za porozumieniem stron.

Przeczytaj również na temat okres wypowiedzenia a przerwa w zatrudnieniu.

Okresy wypowiedzenia umowy – czas określony i nieokreślony

Omawiając zagadnienie związane z rozwiązywaniem umów o pracę, nie sposób ominąć kwestię okresów wypowiedzeń. Okresy wypowiedzeń zostały uregulowane w art. 36 § 1 Kodeksu pracy i są tożsame dla umów o pracę zawartych na czas nieokreślony i określony i wynoszą:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zwracamy uwagę, że jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. Wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny

Ustawodawca odmiennie uregulował okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny. Stanowi o tym przepis art. 34 Kodeksu pracy. Tym samym okresy wypowiedzeń wynoszą:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę

Jeżeli otrzymali Państwo wypowiedzenie umowy o pracę i nie zgadzają się Państwo z przyczynami wypowiedzenia, mają Państwo możliwość złożenia odwołania do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Wymaga podkreślić, że każde wypowiedzenie, nawet jeśli jest wadliwe, pozostaje skuteczne. Zatem kluczowe jest, aby dochować wyżej wskazanego terminu i w ramach złożonego odwołania do sądu pracy skrupulatnie uzasadnić jakich uchybień dopuścił się pracodawca.

W razie ustalenia przez sąd pracy, że wypowiedzenie umowy jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, wówczas sąd pracy, stosownie do żądania pracownika wskazanego w odwołaniu od wypowiedzenia umowy o pracę, orzeka o:  

  • bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo
  • o odszkodowaniu.

Do Państwa dyspozycji pozostaje radca prawny Toruń, który również reprezentuje pracowników w toku postępowań z zakresu prawa pracy. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego celem umówienia się na poradę prawną!

Dowiedz się również, czy przy wypowiedzeniu warunków pracy i płacy należy się odprawa.