Postępowanie rozwodowe w przypadku, gdy strony mają małoletnie dzieci, może budzić wiele emocji i tym samym sprawić, że każda ze stron może próbować utrudniać kontakty z dzieckiem po rozwodzie. W niniejszym wpisie omówimy, w jaki sposób można uregulować kontakty z dzieckiem po rozwodzie.
Jak uregulować kontakty z dzieckiem?
Oczywiście, najprostsza sytuacja jest wówczas, kiedy pomiędzy rodzicami w aspekcie wychowania dzieci panuje zgoda i porozumienie, a żadna ze stron nie utrudnia kontaktów z małoletnimi dziećmi. Wówczas już na etapie pozwu o rozwód, rodzice (strony) mogą wnieść o nieustalanie kontaktów z małoletnimi dziećmi i następnie samodzielnie ustalają kontakty na bieżąco, stosownie do potrzeb. W przypadku, gdy jednak nie ma owego porozumienia – już na etapie postępowania rozwodowego, a mianowicie w wyroku orzekającym rozwód, sąd ma obowiązek rozstrzygnąć o kontaktach z rodziców z dzieckiem. Stanowi o tym art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Poznaj obowiązki rodziców względem dziecka po rozwodzie.
Tym samym w przypadku braku porozumienia co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, sąd uwzględnia prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców i rozstrzyga o sposobie jej wykonywania i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Przeczytaj również na temat wysokość alimentów na dziecko a zarobki.
Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem
W przypadku gdy jeden z rodziców utrudnia kontakty z dzieckiem po zakończonym postępowaniu rozwodowym bądź nie respektuje zawartego porozumienia w zakresie kontaktów, wówczas jest możliwość złożenia wniosku do sądu o ustalenie kontaktów z dzieckiem bądź o zmianę owych kontaktów.
Wniosek wnosi się do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Gdy dziecko nie ma miejsca zamieszkania – właściwy jest sąd miejsca jego pobytu. Opłata sądowa od wniosku wynosi 100 złotych. Warto pamiętać także o możliwości zawarcia we wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem wniosku o zabezpieczenie kontaktów na czas postępowania. Wówczas do czasu wydania orzeczenia przez sąd, kontakty z dzieckiem zostaną ustalone.
Pomoc prawna w ustalaniu kontaktów z dzieckiem
Radca prawny Toruń również świadczy pomoc prawną z zakresu prawa rodzinnego, w tym także w toku postępowań związanych z ustalaniem kontaktów z dzieckiem. Warto pamiętać, że tego typu sprawy cechują się wysokim stopniem skomplikowania, nierzadko pojawia się konieczność powołania biegłych sądowych z zakresu psychologii. Wówczas taka opinia może stanowić dowód w toku postępowania. Dlatego warto już od momentu wszczęcia postępowania zdecydować się na profesjonalną pomoc pełnomocnika – radcy prawnego, który będzie czuwał nad prawidłowym i rzetelnym przebieg postępowania. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego celem umówienia się na spotkanie.