W lipcu br. Dyrektor KIS wydał kolejną ciekawą interpretację indywidualną dotyczącą korzystania ze służbowych telefonów komórkowych przez pracowników w celach prywatnych. W ramach niniejszego wpisu pokrótce omówimy najistotniejsze wnioski wypływające z rozstrzygnięcia z dnia 19 lipca 2024 r. Zapraszamy do lektury!

Telefony komórkowe udostępnione pracownikom a przychód

Spółka udostępniała swoim pracownikom telefony komórkowe wraz z kartą SIM w celu wykonywania obowiązków służbowych. Telefony zostały udostępnione dla wszystkich pracowników. Niniejsze telefony komórkowe zastąpiły telefony stacjonarne w biurach. Jednocześnie spółka podkreślała, że telefony pozostają jej własnością i są udostępniane pracownikom jedynie na czas trwania umowy o pracę; po zakończonym stosunku pracy są one zwracane przez pracowników. Wnioskodawczyni wskazała także na to, że zgadza się również na korzystanie przez pracowników z udostępnionych im służbowych telefonów komórkowych w celach prywatnych. Spółka ponosiła wszelkie koszty związane z regulowaniem płatności za abonament. Na kanwie niniejszego stanu faktycznego spółka powzięła w wątpliwość czy pracownicy nie uzyskują przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT w związku z korzystaniem ze służbowych telefonów w celach prywatnych.

Stanowisko spółki – brak przychodu po stronie pracownika

W ocenie spółki, pracownicy nie uzyskują przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT z tytułu korzystania ze służbowych telefonów komórkowych w celach prywatnych, a na spółce nie ciąży w tym zakresie obowiązek obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Stanowisko swoje argumentowała, powołując się na wcześniejsze rozstrzygnięcia KIS, że w sytuacji braku możliwości jednoznacznego określenia przychodu przypadającego na konkretnego pracownika – po jego stronie nie powstaje przychód w rozumieniu wyżej wskazanych przepisów.

Stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że w sytuacji braku możliwości jednoznacznego określenia przychodu przypadającego na konkretnego pracownika w związku z wykorzystaniem przez pracownika telefonu służbowego zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, po stronie takiego pracownika nie powstaje przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ww. ustawy o PIT – podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

(interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., sygn.: 0114-KDIP3-2.4011.534.2024.1.JM)

Jednocześnie przypominamy, że w razie jakichkolwiek zapytań z zakresu doradztwa podatkowegoradca prawny Toruń również świadczy pomoc prawną dla osób fizycznych oraz osób prawnych.