Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, powoduje opodatkowanie podatkiem dochodowym środków z takiej transakcji. W niniejszym wpisie omówimy rozwiązanie, które pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodów ze zbycia nieruchomości, czyli tzw. ulgę mieszkaniową. Zapraszamy do dalszej lektury!

Co to ulga mieszkaniowa?

Najprościej ujmując, jest to preferencja podatkowa dla osób fizycznych, które chcą zbyć nieruchomość zakupioną przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, a jednocześnie nie chcą zapłacić podatku od zbycia nieruchomości w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. Jednocześnie środki pochodzące ze sprzedaży muszą przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

Uregulowania dotyczące ulgi mieszkaniowej możemy odnaleźć chociażby w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Ponadto w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o PIT odnajdziemy katalog wydatków mieszkaniowych uprawniających do skorzystania z tej preferencji podatkowej. Przeczytaj również, czy optymalizacja podatkowa jest legalna.

Kto może skorzystać na uldze mieszkaniowej?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, skorzystać z ulgi mieszkaniowej mogą osoby fizyczne – podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, obowiązani są do wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowej, tj. PIT-39.

Co istotne, ustawodawca zakreśla ramy czasowe na skorzystanie z owej ulgi. Podatnicy w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż, mogą wydatkować przychód uzyskany ze zbycia danej nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Zatem Ci z Państwa, którzy sprzedali dom bądź lokal mieszkalny w 2021 r., muszą zdążyć z wydatkowaniem środków ze sprzedaży do końca grudnia 2024 r.

Wydatki na zakup sprzętu AGD a ulga mieszkaniowa

W przypadku ulgi mieszkaniowej istotnym jest zrozumieć pojęcie „własnych celów mieszkaniowych”. Ustalenie, co wchodzi w zakres własnych celów mieszkaniowych pozwoli na właściwe przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, a tym samym na uniknięcie sporu z fiskusem. W tym zakresie koniecznym jest odwołać się do treści art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Do wydatków na własne cele mieszkaniowe należą m.in. wydatki na:

  • nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  • nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.

Jednocześnie zaznaczamy, że wydatki na cele mieszkaniowe muszą zostać poniesione na nieruchomość położoną w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Warto zwrócić uwagę, że zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych może polegać także na realizacji prac remontowych/wykończeniowych obejmujących swym zakresem zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego (sprzętu AGD), gdyż z realizacją potrzeb mieszkaniowych nierozerwalnie związane są pozostałe potrzeby egzystencjalne, m.in. możliwość przygotowywania posiłków. Na taką wykładnię wskazuje fiskus – Szef KAS, w zmienionej interpretacji indywidualnej (sygn.: DOP3.8222.144.2023.EILK).Przykładowo, mogą to być:

  • kuchenka gazowa, elektryczna lub gazowo-elektryczna,
  • płyta indukcyjna lub ceramiczna,
  • piekarnik,
  • zmywarka,
  • pralka,
  • suszarka do ubrań,
  • lodówka,
  • okap kuchenny – wyciąg i pochłaniacz, w tym okap podszafkowy.

W razie pytań czy też wątpliwości w zakresie klasyfikacji wydatków na własne cele mieszkaniowe – serdecznie zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również udziela porad prawnych z zakresu prawa podatkowego.