Dla wielu oczywistym może się wydawać, że lekarz, tak jak wiele innych profesji, może wykonywać swój zawód zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i samozatrudnienia. Inaczej jednak kwestia ta przedstawia się w przypadku wyboru opodatkowania, jeżeli z umowy o pracę przeszliśmy na JDG. Wówczas niektóre formy opodatkowania mogą okazać się niedostępne. W tym wpisie przedstawimy pojawiające się w tym zakresie wątpliwości. Zapraszamy do dalszej lektury.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Jedną z dostępnych dla przedsiębiorcy form opodatkowania jest tzw. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pierwszą znaczącą różnicą między ryczałtem a innymi, bardziej „klasycznymi” formami opodatkowania, jak chociażby podatek liniowy lub zasady ogólne jest podstawa opodatkowania. W innych modelach daninę odprowadza się od wygenerowanego dochodu, a więc przychodu pomniejszonego o koszty związane z prowadzeniem działalności. Ryczałt charakteryzuje się tym, że nie obchodzą go koszty, gdyż podstawą opodatkowania jest czysty przychód.
Zobacz, czym jest zryczałtowany podatek dochodowy.
Dla kogo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Wielu przedsiębiorców może zastanawiać się, jaki jest sens przechodzenia na formę opodatkowania, w której niczego nie można „wrzucić w koszty”? Ryczałt swoją specyficzną naturę rekompensuje tym, że bardzo często stawki ryczałtu dla niektórych zawodów są znacznie mniejsze i nie podlegają progresji, jak w przypadku innych form opodatkowania. Nieważne, jaki obrót generuje przedsiębiorca – stawka podatku pozostaje niezmienna. Ryczałt jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla zawodów, które nie generują sporych kosztów, a jednocześnie ryzyko wejścia w wyższy próg podatkowy wydaje się wysokie.
Były pracodawca a wybór ryczałtu
Jednym z zawodów, dla którego ryczałt wydaje się jednym z bardziej opłacalnych rozwiązań są lekarze. Jest to zawód, który w porównaniu z innymi nie generuje aż tak dużych kosztów (a więc przychód jako podstawa opodatkowania mu nie straszny), a dodatkowo istnieje silne ryzyko progresji podatkowej. Ryczałt wydaje się tutaj idealnym rozwiązaniem. Jednak, aby ograniczyć nagły odpływ umów o pracę ustawodawca przewidział dodatkowe ograniczenie, związane z wyborem ryczałtu. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy ozryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie można wybrać ryczałtu jako formy opodatkowania, jeżeli w ramach JDG świadczymy te same usługi na rzecz tego samego (byłego już) pracodawcy. Ograniczenie to oczywiście nie trwa wieczności i dotyczy bieżącego oraz poprzedzającego go roku obrotowego. Niemniej mogłoby się wydawać, że takie postawienie spraw przez ustawodawcę skutecznie zastopuje realizację takich pomysłów, niemniej jak się okazuje – niekoniecznie.
Specjalista nie rezydent…
Specyfika ścieżki rozwoju kariery w zawodach medycznych, chociaż skomplikowana i trudna, tym razem okazała się bardzo przydatna. Krajowa Informacja Skarbowa w interpretacji indywidualnej z 5 lutego 2025 roku (sygn.0112-KDIL2-2.4011.881.2024.1.WS) uznał stanowisko wnioskującego za prawidłowe. Jakie to stanowisko? Otóż lekarz, będąc na umowie o pracę ze szpitalem, odbywał jeszcze rezydenturę, specjalistą zaś stanie się on dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił stanowisko lekarza, że obowiązki rezydenta oraz lekarza specjalisty różnią się od siebie na tyle, że co prawda prywatna praktyka prowadzona w szpitalu byłaby świadczeniem usług na rzecz byłego pracodawcy, jednak usługi te nie byłyby tożsame, zatem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może zostać zastosowany.
W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości w zakresie doradztwa podatkowego – zapraszamy do poradę z radcą prawnym Toruń, który również specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem optymalizacji. Zapraszamy do kontaktu!