W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się umowa najmu okazjonalnego. Najem okazjonalny pozwala właścicielom na skuteczniejszą ochronę przed problematycznymi najemcami. Choć umowa najmu okazjonalnego daje więcej bezpieczeństwa, wiąże się również z obowiązkami wobec fiskusa. Wynajmujący lokal obowiązany jest zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego i rozliczyć się z przychodów uzyskiwanych z najmu. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty podatkowe związane z najmem okazjonalnym, w tym dostępne formy opodatkowania czy terminy zgłoszeń. Zapraszamy do lektury!
Co to jest umowa najmu okazjonalnego?
Umowa najmu okazjonalnego uregulowana została w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 19a ust. 1 wspomnianej ustawy, pod pojęciem umowy najmu okazjonalnego należy rozumieć najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Co zrobić, aby zawrzeć skuteczną umowę najmu okazjonalnego?
W pierwszej kolejności najemca oraz wynajmujący zawierają umowę najmu w formie pisemnej. Do niniejszej umowy koniecznym jest załączyć następujące dokumenty:
- oświadczenie najemcy sporządzone w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego – jest to dokument sporządzany przez notariusza;
- oświadczenie najemcy, w którym wskaże inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.
Notariusz sporządza akt notarialny zawierające oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji na rzecz wynajmującego na podstawie dostarczonej wcześniej umowy najmu okazjonalnego, zawartej przez strony.
Dowiedz się, jaki związek ma tytuł przelewu do fiskusa z wyborem formy opodatkowania.
Zawarłem umowę najmu okazjonalnego – co dalej?
Oprócz zawarcia umowy najmu okazjonalnego i dopełnieniu wyżej wymienionych czynności przed notariuszem, koniecznym jest także dopełnić obowiązków fiskalnych względem urzędu skarbowego. Mianowicie wynajmujący, czyli właściciel lokalu – obowiązany jest w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu, zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela.
Oprócz niniejszego obowiązku właściciel lokalu (wynajmujący), musi pamiętać o obowiązku opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu – zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu wynosi:
- 8,5% przychodu do kwoty 100 000 zł oraz
- 12,5% przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.
Przypominamy, że od 2023 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedyną formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego.
Radca prawny Toruń również udziela pomocy prawnej w zakresie sporządzania umów najmu, analizowania, jak i w zakresie doradztwa podatkowego w niniejszym zakresie. W razie jakichkolwiek wątpliwości – serdecznie zapraszamy do kontaktu!