Śmierć najbliższych, w szczególności rodziców jest bardzo przykrym doświadczeniem. Niemniej jednak, w tymże okresie musimy zająć się również sprawami spadkowymi. Mogą okazać się to bardzo skomplikowane sytuacje, nierzadko potrzebna jest wówczas pomoc prawnika. Jak przeprowadzić podział majątku? Jak podzielić mieszkanie po śmierci rodziców? Na te pytania odpowiemy w niniejszym wpisie.

Jak przeprowadzić podział majątku po śmierci rodziców?  

Podział majątku po śmierci rodziców możemy przeprowadzić, sporządzając umowę o podział spadku lub na mocy orzeczenia sądu, wydanego na żądanie jednego ze spadkobierców w postępowaniu o dział spadku. W pierwszym przypadku, jeśli do spadku należy jakakolwiek nieruchomość, to wówczas obligatoryjnie należy sporządzić tę umowę u notariusza. Jednak jest to możliwe, jeśli każdy ze spadkobierców ma taką wolę i zgadza się na taki rodzaj, jak i warunki podziału majątku. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie szybsze niż prowadzenie postępowania sądowego. Aby wszcząć tego typu postępowanie, należy złożyć wniosek o dział spadku. To wówczas sąd ustala zarówno skład, jak i wartość spadku. We wniosku obligatoryjnie należy podać informacje takie jak to czy spadkodawca sporządził testament (jeśli tak to, gdzie jest złożony, gdzie się znajduje). Dodatkowo w przypadku nieruchomości trzeba dołączyć dowody, które stwierdzają, że spadkodawca rzeczywiście był jej właścicielem. Obligatoryjne jest również powołanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, jak i spis inwentarza. Przeczytaj również na temat niesprawiedliwego podziału majątku przez rodziców.

Jak podzielić mieszkanie po śmieci rodziców?  

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy zmarły rodzic pozostawił po sobie testament. Jeśli tak, wówczas pierwszeństwo będzie miał właśnie on i wola w nim zawarta. Jednak nie oznacza to, iż jeśli rodzic zapisze w testamencie spadek tylko jednemu z dzieci, to pozostali nic nie otrzymają. Aby chronić interesy innych członków rodziny, nieujętych w testamencie, powstała instytucja zachowku. Dzieciom spadkodawcy, należą się, jeżeli są trwale niezdolni do pracy lub małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by im przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych przypadkach – połowa wartości tego udziału. Jeśli nie ma testamentu, wówczas zastosowanie znajdują tu przepisy k.c. i dziedziczenie tak zwane ustawowe. Zgodnie z art. 931 k.c. z ustawy w pierwszej kolejności do spadku są powoływane dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W przypadku, jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyłoby otwarcia spadku, to w takiej sytuacji udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Zobacz, jak wygląda zależność przepisania majątku za życia a zachowku.

Brak pieniędzy na spłatę spadkobierców – co robić?

Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których spadkobiercy postanawiają, że tylko jeden z nich odziedziczy spadek. Wówczas pozostałym przysługuje kwota. Co ważne, mają prawo również, aby ten, który odziedziczy spadek w całości, nie spłacał pozostałych. Wówczas brak pieniędzy nie jest żadną przeszkodą. Jednak, co w przypadku, jeśli pozostali żądają spłaty, a spadkobierca nie ma tylu środków pieniężnych, aby pokryć tę kwotę? Sąd wówczas bada sytuację materialną spadkobiercy, należy ją w sposób szczegółowy uprawdopodobnić, a następnie postanawia o jednorazowej spłacie bądź w sposób ratalny. Wszystko to zależy od sytuacji spadkobiercy. Spadkobierca ma możliwość również sprzedaży odziedziczonej np. nieruchomości i za to tę kwotę może pokryć pozostałych spadkobierców.