Brak zapłaty za przepracowane nadgodziny to częsty problem, który narusza podstawowe prawa pracownika wynikające z Kodeksu pracy. Przepisy jasno wskazują, że za przepracowane godziny nadliczbowe należy się odpowiednie wynagrodzenie. W niniejszym wpisie rozważymy jakie działania może podjąć pracownik, któremu pracodawca nie wypłaca należnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Praca w godzinach nadliczbowych – definicja

Rozdział V Kodeksu pracy reguluje pracę w godzinach nadliczbowych od art. 151 do art. 1516. W ramach rozważań wstępnych, warto wskazać, co właściwie należy rozumieć pod pojęciem „pracy w godzinach nadliczbowych”. Mianowicie art. 151 § 1 oraz § 21 Kodeksu pracy stanowi, że jest to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Warto nadmienić, że praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana dodatkiem do wynagrodzenia lub udzieleniem czasu wolnego od pracy.

Zobacz, czy przy wypowiedzeniu warunków pracy i płacy należy się odprawa.

Pracodawca nie zapłacił za nadgodziny – co robić?

Zakładając, że w danym zakładzie pracy nie została podjęta decyzja o rekompensowaniu pracy w godzinach nadliczbowych poprzez udzielenie czasu wolnego pracownikowi, koniecznym jest w pierwszej kolejności zwrócić się do pracodawcy z polubownym zapytaniem w tym przedmiocie. Być może brak wypłaty wynagrodzenia z tytułu nadgodzin był efektem przeoczenia czy błędu działu kadr w naliczaniu wynagrodzenia.

W przypadku, gdy nie przyniesie skutku polubowna rozmowa, koniecznym jest dokonać wyliczenia nadgodzin oraz kwoty wynagrodzenia, a następnie wystosować do pracodawcy pisemne wezwanie do zapłaty.

Jeżeli po wystosowaniu pisemnego wezwania do zapłaty pracodawca nadal nie będzie skłonny do zapłaty należnego wynagrodzenia, wówczas ostatecznym krokiem jest wytoczenie powództwa o zapłatę przed właściwym sądem pracy. Podkreślamy, że ewentualne powództwo może także objąć ustawowe odsetki za opóźnienie.

Przypomnieć wymaga, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Zatem koniecznym jest podjąć niezwłoczne działania. Przeczytaj także, czy kierownik ma prawo do nadgodzin.

Praca nadliczbowa – pomoc prawnika

W przypadku, gdy pracodawca będzie kwestionował wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, może okazać się niezbędne wytoczenie powództwa, a tym samym pomoc prawnika. Radcy prawny Toruń również oferuje pomoc prawną w zakresie prawa pracy, w tym także na etapie przedsądowym. Zasadniczo przed wytoczeniem powództwa o zapłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, koniecznym jest podjąć polubowne działania względem pracodawcy. Dlatego warto już od samego początku podjąć kontakt z prawnikiem. Zapraszamy do kontaktu.