Każdy z nas pewnie niejednokrotnie słyszał pojęcie, jakim jest „pranie brudnych pieniędzy”. Jednak co to dokładnie oznacza? Co za to grozi? A także kto może być sprawcą tego typu przestępstwa? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Czym jest pranie brudnych pieniędzy?
Obecnie pranie brudnych pieniędzy jest wielkim zagrożeniem na całym świecie. Nie ma legalnej definicji tego pojęcia. Jednak w doktrynie przyjmuje się, iż jest to nic innego, jak pewien sposób, w którym pewne osoby wprowadzają do obrotu gospodarczego pieniądze z nielegalnych źródeł. Sprawcy podejmują pewne czynności, które zmierzają do wprowadzenia takich środków. Na pozór takie transakcje wydają się legalne, lecz w rzeczywistości takie nie są. Co ciekawe, termin „pranie brudnych pieniędzy” wziął się od tego, iż w czasach prohibicji przestępcy zakładali na pozór legalne pralnie, aby wprowadzić do obrotu gospodarczego środki ze sprzedaży alkoholu.
Kto może być sprawcą przestępstwa prania brudnych pieniędzy?
Według k.k. sprawcą tego przestępstwa jest każdy „kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, posiada, używa, przekazuje lub wywozi za granicę, ukrywa, dokonuje ich transferu lub konwersji, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku”. Ponadto, są to również pracownicy lub działając w imieniu lub na rzecz banku, instytucji finansowej lub kredytowej lub innego podmiotu.
Jak można popełnić przestępstwo prania brudnych pieniędzy?
Przestępstwo to można popełnić na wiele sposób. Przyjmuje się kilka etapów tego procesu, są nimi: lokowanie, maskowanie i integracja. Nierzadko sprawcy popełniają to przestępstwo np. poprzez metodę na tzw. słupa. Oznacza to, że przestępcy namawiają osobę (często) w trudnej sytuacji finansowej, aby ta założyła firmę i rachunek bankowy. Wszelkie transakcje dokonują oni, natomiast „słup” nie ma zupełnie kontroli nad tym, co się dzieje, jednak dostaje za to wynagrodzenie. Kolejnym ze sposób jest dokonywanie pustych transakcji, które poparte są fałszywymi dokumentami np. umowami, fakturami. Pranie brudnych pieniędzy może dotyczyć np. cen transferowych. Występuje, gdy dwie działalności współpracujące ze sobą wystawiają faktury po znacznie zawyżonej lub obniżonej cenie.
Dowiedz się również, czym jest grupa zorganizowana i co grozi za udział w niej.
Pranie brudnych pieniędzy – kara
Kodeks karny przewiduje sankcje, jakie spotkają sprawcę tego przestępstwa. Według niego, kto popełnia tego typu przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Tej samej karze podlega również pracownik lub działający w imieniu lub na rzecz banku, instytucji finansowej. Jeśli popełniając dane przestępstwo, osoba działała w porozumieniu z innymi, wówczas kara wynosi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ten, kto czynił przygotowania do tego przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Natomiast osoba, która, w sposób dobrowolny ujawniła informacje dotyczące osób, jak i okoliczności jego popełnienia, jeżeli zapobiegło to popełnieniu innego przestępstwa nie podlega karze. A w sytuacji, gdy sprawca czynił też starania zmierzające do ujawnienia tych informacji i okoliczności, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary.