W niniejszym wpisie przybliżymy Państwu kwestie prawne związane ze zorganizowaną grupą przestępczą – co grozi za udział w takiej grupie oraz jak kształtuje się odpowiedzialność karna osoby kierującej taką grupą czy związkiem. Podpowiadamy także, co robić w przypadku fałszywych oskarżeń o udział w takiej grupie.
Grupa zorganizowana definicja
Na gruncie Kodeksu karnego nie wykształciła się żadna legalna definicja zorganizowanej grupy przestępczej. Niemniej na potrzeby niniejszego wpisu możemy wyprowadzić następującą definicję, a mianowicie zorganizowana grupa przestępcza to uporządkowana struktura, składająca się z minimum 3 osób, której członkowie popełniają przestępstwa celem osiągnięcia zysku czy innych korzyści.
Cechy zorganizowanej grupy przestępczej
Zorganizowana grupa przestępcza charakteryzuje się wykształconą i uporządkowaną strukturą, w ramach której występują pewne role, powołane są konkretne stanowiska. Owa grupa charakteryzuje się pewną trwałością. Zasadniczo zawiązuje się ona w celu popełnienia więcej niż jednego przestępstwa. Pomiędzy jej członkami wykształcone jest poczucie więzi, wspólnoty. Jej członkowie podejmują wspólne plany i działania celem zdobycia środków, przysposobienia pieniędzy. Jak słusznie wskazuje w orzecznictwie Sąd Najwyższy, zorganizowana grupa jest czymś bardziej zaawansowanym niż współsprawstwo (wyrok SN z 16 stycznia 2008 r., sygn. akt IV KK 389/07, LEX nr 346607).
Przeczytaj również, czym jest zatarcie skazania i kiedy jest możliwe.
Co grozi za udział w grupie zorganizowanej?
Sankcje związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej zostały określone w art. 258 Kodeksu karnego. Ustawodawca przewidział w § 1, że osoba uczestnicząca w zorganizowanej grupie przestępczej albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Z zaostrzoną odpowiedzialnością karną mamy do czynienia wówczas, gdy zorganizowana grupa lub związek mają charakter zbrojny, co równa się z użyciem broni przez grupę lub zamierza jej użycie w przyszłości i w tym celu broń posiada bądź ją gromadzi. Zgodnie z art. 258 § 2 Kodeksu karnego – przewidziana jest kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 dla uczestnika – sprawcy danej grupy. W przypadku osoby, która taką grupę zakłada lub nią kieruje – ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
Istotnym jest wspomnieć także o przepisie art. 259 Kodeksu karnego, który przewiduje instytucję czynnego żalu. Mianowicie sprawca, który dobrowolnie zaprzestanie działania w zorganizowanej grupy przestępczej i ujawni przed właściwym organem wszystkie okoliczności popełnionego czynu – nie podlega karze za przestępstwo określone w art. 258 Kodeksu karnego.
Dowiedz się także, czym jest i co grozi za pranie brudnych pieniędzy.
Fałszywe oskarżenia o udział w grupie zorganizowanej – jak się bronić?
Honor i nieposzlakowana opinia składają się na nasze dobre imię. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż jednym z podstawowych celów postępowania karnego jest to, by sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności. Dlatego w przypadku fałszywego oskarżenia o udział w grupie zorganizowanej warto złożyć zawiadomienie do właściwych organów o przestępstwie fałszywego oskarżenia z art. 234 Kodeksu karnego. Stosownie do przywołanego przepisu art. 234 Kodeksu karnego, kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Również radca prawny Toruń może udzielić pomocy w zakresie reprezentowania w toku postępowań karnych – już od pierwszych czynności podejmowanych przed organami ścigania. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.