Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) stanowi jedną z częściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, dlatego w tym artykule pokrótce omówimy jej najistotniejsze korzyści, jak i wady wynikające z jej prowadzenia. Zapraszamy do dalszej lektury.
Dlaczego warto założyć spółkę z o.o.?
W ramach krótkiego wstępu przypomnijmy, że spółka z o.o. jest to spółka kapitałowa, która wyłącza odpowiedzialność wspólników za zobowiązania i może być utworzona w każdy celu dozwolonym przez prawo. Ponadto wspólnicy spółki z o.o. nie podlegają pod składki na ubezpieczenie społeczne, tj. składki ZUS. Co do innych istotnych zalet, należy wskazać chociażby na łatwość w pozyskiwaniu finansowania czy zwiększenie wiarygodności działalności względem kontrahentów i partnerów biznesowych. Zobacz, jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku.
Odpowiedzialność w spółce z o.o.
Zgodnie z art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Niemniej w myśl § 2, członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że:
- we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub
- w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu,
- albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy,
- albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.
Jak wynika z powyższego, wyłącznie członkowie zarządu sp. z o.o. mogą ponosić odpowiedzialność solidarną za jej zobowiązania.
Wyzwania podczas prowadzenia spółki z o.o.
Niewątpliwie oprócz wielu zalet spółki z o.o., należy wskazać także na ewentualne wyzwania związane z jej prowadzeniem. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich.
Aspekty księgowe
W tym zakresie zwracamy uwagę na to, że spółka z o.o. jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości. Tym samym wiąże się to z koniecznością dokładnego i skrupulatnego rejestrowania wszystkich operacji finansowych oraz sporządzania corocznych sprawozdań finansowych i dokumentacji do Krajowego Rejestru Sądowego.
Aspekty podatkowe – podwójne opodatkowanie
Zyski spółki z o.o. są najpierw opodatkowane na poziomie samej spółki (CIT), a następnie, jeśli są wypłacane wspólnikom w formie dywidendy, również są opodatkowane ponownie (PIT).
Przepisy prawne
Zarówno przepisy w zakresie prawa handlowego, jak i prawa podatkowego nieustannie zmieniają się, dlatego koniecznym jest być na bieżąco ze wszelkimi zmianami, bądź ponieść koszt bieżącej obsługi prawnej.
Wysokość kapitału
Kolejną istotną wadą spółki z o.o. jest minimalna wartość kapitału zakładowego – aktualnie wynosi on 5.000 zł. Choć może wydawać się on niewielki, to jednak dla przedsiębiorstwa o niższej skali może być to spory wydatek. Do tego należy pamiętać o kosztach początkowych rejestracji spółki, takich jak taksy notarialne, opłaty skarbowe.
Odpowiedzialność członków zarządu
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. W takiej sytuacji to członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. To wyzwanie wymaga od zarządu bieżącego monitorowania sytuacji finansowej i podejmowania odpowiednich działań.
Zakładanie spółek z o.o. pomoc prawna
Jak w przypadku wielu działań w sferze biznesu, również w sprawie założenia spółki z o.o. warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, który już na wczesnym etapie może pomóc uniknąć błędów formalnych, a tym samym zapewni sprawne przejście przez proces rejestracji spółki.
Radca prawny Toruń również oferuje kluczową pomoc prawną przy zakładaniu spółki z o.o., zapewniając wsparcie na każdym etapie procesu. Jeżeli również rozważają Państwo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego celem umówienia się na spotkanie w formie stacjonarnej lub online.