Najczęściej spotykana sytuacja dotycząca alimentów to taka, w której rodzic uiszcza alimenty na dziecko. Jednak zdarzają się też sytuacje, w których to dziadkowie płacą alimenty na swojego wnuka. Kiedy to się dzieje? W jakiej wysokości są wówczas takie świadczenia? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Alimenty od dziadków dla wnuków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje nam kolejność obowiązku alimentacyjnego. Według niego: „Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi” . Jednak należy mieć na uwadze to, że obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy:

  • nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności;
  • osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi;
  • uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Wobec powyższego, jeśli rodzice, zobowiązani do uiszczania alimentów nie spełniają tego obowiązku, wówczas uprawniony może żądać tego od dziadków. Prawo wnuka do alimentów od dziadków będzie możliwe jedynie, gdy żyje on w niedostatku. Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie – VIII Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia 23 lipca 2020 r. (VIII RC 297/18): “Za znajdującą się w niedostatku należy uważać osobę, która nie może własnymi siłami zaspokoić usprawiedliwionych potrzeb, nie posiada własnych środków w postaci wynagrodzenia za pracę, emerytury czy renty ani też dochodów z własnego majątku”.

Sprawdź, co zrobić, jeśli rodzic nie płaci alimentów w terminie.

Czy dziadkowe muszą płacić alimenty za syna?

W pierwszej kolejności zobowiązanymi do uiszczania alimentów są rodzice. Obowiązek alimentacyjny na rzecz wnuka powstanie, wtedy, gdy uzyskanie alimentów od rodziców z różnych powodów jest niemożliwe np. rodzic nie żyje bądź ma ciężką sytuację materialną. Jednak to sąd decyduje o przyznaniu takich alimentów. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 października 1976 r. (III CRN 205/76) „Obowiązek alimentacyjny babki nie polega na przerzuceniu na nią niespełnionego obowiązku alimentacyjnego ojca dzieci, może ona bowiem być zobowiązana jedynie do takich świadczeń, na jakie pozwalają jej możliwości majątkowe, przy uwzględnieniu również jej usprawiedliwionych potrzeb.”

W przypadku żądania alimentów od rodzica wówczas wystarczy udowodnić, iż dziecko nie może się samodzielnie utrzymać. Żądając alimentów od dziadków, należy wykazać, że dziecko żyje w niedostatku i nie wystarcza mu na zaspokajanie potrzeb. Jednak muszą to być uzasadnione potrzeby, nie może być to np. wyjazd na zagraniczne wakacje. Nierzadko zdarzają się sytuację, w której alimenty od dziadków dla wnuków mają charakter uzupełniający. Oznacza to, iż rodzic uiszcza alimenty na dziecko, jednak kwota ta jest za mała, aby zaspokoić jego potrzeby. Wówczas można żądać alimentów o charakterze dodatkowym.

Wysokość alimentów od dziadków na wnuka

Warto zaznaczyć, iż nie zawsze kwota zasądzona na rzecz dziecka od rodzica jest taka sama, co od dziadków. To wszystko jest kwestią indywidualną. To sąd bada wysokość kosztów utrzymania dziecka (odzież, książki, koszty leczenia, wyżywienie). Ważna w tej sprawie jest również sytuacja dziadków. Sąd analizuje możliwości finansowe dziadków, jak również ich stan zdrowia. Nierzadko zdarzają się sytuację, że alimenty od dziadków zasądzane są w niższej kwocie niż te od rodzica.

Dowiedz się również, kiedy i jak kończy się obowiązek alimentacyjny względem dziecka.