Przez ciągle rozwijającą się technologię, jesteśmy niejako zmuszeni do dostosowania różnych dziedzin gospodarki do obecnych czasów. Skutkuje to tzw. restrukturyzacją przemysłu. Co oznacza taka restrukturyzacja i czy się opłaca? Ponadto powstaje również pytanie, czy restrukturyzacja oznacza to samo co likwidacja? Na te pytania odpowiemy w niniejszym wpisie.

Co znaczy restrukturyzacja przemysłu?

Restrukturyzacja przemysłu oznacza proces, dzięki któremu poprzez stosowanie określonych strategii przystosowujemy przemysł do obecnych warunków, nowych technologii. Podejmując się restrukturyzacji przemysłu mamy możliwość pozyskania dofinansowań rządowych. Jest to kluczowy proces w gospodarce i nierzadko przyczynia się do poprawy warunków, a także do rozwoju gospodarki państwa. Restrukturyzacja przemysłu potrzebna jest również do dostosowania przemysłu do nowych technologii czy sprzętów, maszyn. Ponadto restrukturyzacja przemysłu może też polegać na tworzeniu nowych inwestycji, z udziałem zagranicznego kapitału.

Co oznacza restrukturyzacja przemysłowa?

Restrukturyzacja przemysłowa może przybrać różną formę. Jest to podejmowanie pewnych działań, czynności, które mają przede wszystkim na celu poprawienie sytuacji przemysłu. Jest to bardzo ważny i istotny proces. Dzięki niemu wiele przedsiębiorstw może uniknąć likwidacji czy też upadłości. Poza tym istotne jest, aby gospodarka dostosowana była do globalnych zmian technologicznych. Nierzadko dzięki owej restrukturyzacji mamy napływ kapitału ludzkiego – przybywają specjaliści, z zagranicy do Polski, którzy wprowadzają nowe pomysły, rozwiązania, w szczególności w dziedzinie IT.

Czy likwidacja to restrukturyzacja?

Często można zastanawiać się nad tym, czy likwidacja to to samo co restrukturyzacja. Otóż pojęcia te nie są równoznaczne. Należy w pierwszej kolejności przeanalizować, co w naszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem. Głównym celem restrukturyzacji jest porozumienie z wierzycielami i uniknięcie upadłości. Natomiast likwidacja ma na celu spieniężenie majątku w spółce oraz zakończenie jej spraw. Likwidacja jest czymś trwałym, natomiast restrukturyzacja polega na podjęciu jakiś określonych działań w celu przekształcenia danego przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również na temat restrukturyzacji małych gospodarstw.

Czy restrukturyzacja przemysłu się opłaca?

Tak jak każda restrukturyzacja, również restrukturyzacja przemysłu niesie za sobą negatywne, jak i pozytywne konsekwencje. Co do zasady, restrukturyzacja przemysłu się opłaca. Dzięki szeregowi czynności dostosowujemy przemysł do obecnych czasów. Kluczowa jest tu, jak w przypadku każdego rodzaju restrukturyzacji, kompleksowa analiza sytuacji przedsiębiorstwa. Należy ocenić, co zwiększy naszą efektywność, polepszy wyniki, wprowadzi ulepszenia i rozwój na przyszłość.