Prokurent jest to umocowana przez przedsiębiorcę osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, której celem jest ułatwienie przedsiębiorcy uczestnictwa w stosunkach obrotu gospodarczego. W niniejszym wpisie nieco szerzej omówimy rolę prokurenta w działalności jednoosobowych przedsiębiorców, jak i spółek. Zainteresowanych zapraszamy do dalszej lektury wpisu.

Po co powołuje się prokurenta?

Powołanie prokurenta pozwala na rozszerzenie kręgu osób czy też organów upoważnionych do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przykładowo, prokurent może, w imieniu spółki czy też jednoosobowego przedsiębiorcy, zawierać umowy, składać oświadczenia woli, czy reprezentować dany podmiot przed sądami, organami administracyjnymi. Podsumowując, prokurent ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie danego podmiotu, „odciążyć go” w sprawach bieżących.

Co daje bycie prokurentem?

Bycie prokurentem pozwala na działanie, podejmowanie czynności, które związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa, czyli z wykonywaniem działalności gospodarczej. Czynności dokonane przez prokurenta w zakresie jego umocowania wywierają bezpośrednio skutki w sferze prawnej mocodawcy – przedsiębiorcy. Ustanowiony przez przedsiębiorcę prokurent występuje we wszelkich stosunkach prawnych powiązanych z prowadzeniem danego podmiotu, przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest ujawnienie woli mocodawcy na zewnątrz.

Należy pamiętać, że przepis art. 1093 Kodeksu cywilnego modyfikuje zakres umocowania prokurenta. Mianowicie do:

  • zbycia przedsiębiorstwa,
  • dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz
  • zbywania i obciążania nieruchomości.

– jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności. Zatem dokonanie wyżej wymienionych czynności wymaga uzyskania przez prokurenta pełnomocnictwa szczególnego.

Zobacz, jak wygląda restrukturyzacja firmy.

Czy prokurent odpowiada swoim majątkiem?

Nie, prokurent nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki czy jednoosobowego przedsiębiorcy wobec osób trzecich. Ani Kodeks cywilny ani Kodeks spółek handlowych w obecnym brzmieniu nie ustanawiają jakiejkolwiek podstawy prawnej do ponoszenia odpowiedzialności przez prokurenta.

Jaką odpowiedzialność ponosi prokurent?

Prokurent działa na podstawie prokury, więc jego odpowiedzialność dotyczy czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przykładowo, jeżeli prokurent podpisze umowę na warunkach niekorzystnych dla przedsiębiorstwa lub podejmie decyzję przekraczającą zakres jego umocowania, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez organ zarządzający danym podmiotem lub właściciela przedsiębiorstwa.

Ważne jest jednak, aby prokurent działał zgodnie z prawem, w interesie przedsiębiorstwa i zgodnie z zakresem udzielonego pełnomocnictwa. W przeciwnym razie może być pociągnięty do odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przedsiębiorstwu.

Ile zarabia prokurent?

Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Wynagrodzenie prokurenta zależne jest od wielu czynników, takich jak chociażby wielkość danej spółki/działalności, jej finansów, zakresu jej działania, obowiązków prokurenta w danym podmiocie, a także umiejętności i doświadczenia osoby pełniącej tę funkcję. W Polsce prokurent nie ma gwarantowanego wynagrodzenia przez ustawodawcę – jego pensja jest ustalana indywidualnie przez organ zarządzający lub właścicieli danej działalności.