Jeżeli dana działalność, spółka przez dłuższy czas nie jest w stanie spłacać zobowiązań, możliwe jest przeprowadzenie restrukturyzacji. Proces restrukturyzacyjny może często uratować dany podmiot przed likwidacją i dać jej szansę na odbudowanie swojej sytuacji finansowej.
Czym jest restrukturyzacja firmy?
Restrukturyzacja firm i spółek jest to postępowanie, które ma uratować przedsiębiorstwo przed upadłością i bankructwem – jest sposobem na unikniecie ogłoszenia upadłości. Obejmuje zarówno działania i procesy w strefie kapitałowej firmy, jak i zarządczej. Restrukturyzacja polega na zawarciu propozycji ugodowych z wierzycielami, dzięki którym zaspokojenie wierzycieli może zostać ułatwione, np. poprzez rozłożenie spłaty na raty, odroczenie terminu wykonania zobowiązań.
Cel i korzyści restrukturyzacji firmy
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Najbardziej istotną korzyścią restrukturyzacji dla firmy jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Oprócz tego restrukturyzacja może ochronić firmę przed jej likwidacją oraz pomóc z uporaniem się z zaspokojeniem wierzycieli. Mimo że restrukturyzacja wiąże się z pewnym ryzykiem, jeśli kończy się sukcesem, może przynieść firmie wiele korzyści, zarówno dla zadłużonej firmy, jak i dla jej wierzycieli. Po udanym procesie restrukturyzacyjnym firma może wstąpić ponownie na prawidłowy tor funkcjonowania i zacząć przynosić zyski, zamiast kolejne długi.
Kto może skorzystać z restrukturyzacji firmy?
Lista podmiotów, którym przysługuje zdolność restrukturyzacyjna, jest ograniczona. Wyliczenie uprawnionych do tego podmiotów można znaleźć w przepisie art. 4 ustawy prawo restrukturyzacyjne. Z restrukturyzacji mogą skorzystać przedsiębiorcy, wspólnicy spółki partnerskiej, wspólnicy spółki osobowej handlowej, spółki z.o.o., proste spółki akcyjne i spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej. Co więcej, restrukturyzacja przysługuje w konkretnych przypadkach. Restrukturyzacja może być zastosowana tylko w przypadku braku płynności finansowej, posiadania zaległości starszych niż 3 miesiące oraz kiedy kwota długów przewyższa wysokość majątku firmy przez okres przekraczający 2 lat.
Restrukturyzacja zobowiązań przedsiębiorców a pomoc radcy prawnego
Pomoc radcy prawnego może być kluczowa dla przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego zobowiązań przedsiębiorców. Radca prawny może pomóc spółce przede wszystkim w przygotowaniu wniosku, który na etapie początkowym stanowi najważniejszy element, dzięki któremu uruchamiana jest cała procedura. Oprócz tego radca prawny reprezentuje spółkę przed wierzycielami i pomaga we wdrożeniu układu w życie po uzyskaniu zgody sądu. Wybór doświadczonego i wykwalifikowanego radcy prawnego podnosi szansę na to, że wniosek zostanie rozpoznany pozytywnie przez sąd, a wiedza profesjonalisty może na dalszych etapach przydać się w toku podejmowania prawidłowych decyzji finansowych.
Dowiedz się również, co zrobić w przypadku nieudanej restrukturyzacji.