Restrukturyzacja zobowiązań przedsiębiorców ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością jednocześnie zaspokajając odpowiednio wierzycieli. Restrukturyzacja jest bardzo często ostatnim kołem ratunkowym chroniącym przedsiębiorcę przed likwidacją przedsiębiorstwa lub ogłoszeniem upadłości.

Restrukturyzacja zobowiązań przedsiębiorców – czym jest?

Restrukturyzacja zobowiązań przedsiębiorców to proces, który pozwala przedsiębiorcy poprawić swoją efektywność i wypłacalność. Proces ten może uratować przedsiębiorcę przed upadłością i bankructwem. Celem postępowania jest to, aby przedsiębiorca spłacił swoje zobowiązania, ale także, by nie doprowadził do ich ponownego powstania. Dzięki restrukturyzacji przedsiębiorca może znacznie odmienić swoją dotychczasową sytuację finansową. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli (art. 3 ustawy prawo restrukturyzacyjne).

Sprawdź, jaka jest różnica między postępowaniem restrukturyzacyjnym a upadłościowym.

Procesy restrukturyzacyjne

Wybierając sposób i propozycję układową, wybieramy konkretny rodzaj procesu restrukturyzacji. Wyróżniamy cztery typy takiego postępowania: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne (art. 2 ustawy prawo restrukturyzacyjne). Postępowanie o zatwierdzenie układu to postępowanie pozasądowe prowadzone przez doradcę restrukturyzacyjnego, jedynym zadaniem sądu jest zatwierdzenie układu wcześniej zawartego z wierzycielami. Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności, natomiast sanacyjne pozwala dłużnikowi na przeprowadzenie szerszych działań sanacyjnych oraz zawarcie układu.

Koszty restrukturyzacji firmy

Mimo że restrukturyzacja może okazać się procesem korzystnym, to jednak jest również procesem kosztownym. Na koszty te składają się różne wydatki. Biorąc jednak pod uwagę pozytywne skutki restrukturyzacji, warto przeznaczyć na nią odpowiednie środki. Pierwszy koszt związany jest ze złożeniem wniosku. Od wniosku o zatwierdzenie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego lub zatwierdzenie układu po samodzielnym zbieraniu głosów pobierana jest opłata stała w wysokości 1.000 zł (art. 74 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) Oprócz tej opłaty, trzeba wliczyć koszty konieczne do wypłacenia wynagrodzenia nadzorcy i zarządcy sądowego. Sposób wyliczania wynagrodzenia określony jest w art. 42 i 55 ustawy prawo restrukturyzacyjne. Dana kwota jest zależna od liczby wierzycieli i od sumy wierzytelności. Ponadto pozostaje kwestia ewentualnego wynagrodzenia dla pełnomocnika, jeżeli zdecydujemy się na pomoc prawną w tym zakresie.

Restrukturyzacja zobowiązań przedsiębiorców – pomoc prawna

Pomoc prawna dla przedsiębiorców w przypadku restrukturyzacji zobowiązań może okazać się niezbędna. Doświadczenie i wiedza radcy prawnego mogą mieć istotny wpływ na wynik procesu restrukturyzacyjnego. Radca prawny Toruń świadczy pomoc już od momentu przygotowań do złożenia wniosku, poprzez przeprowadzenie negocjacji z wierzycielami, aż do końca całego postępowania restrukturyzacyjnego. Ze względu na to, że podjęcie się procesu restrukturyzacyjnego wiąże się z pewnym ryzykiem, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Wynik restrukturyzacyjny oraz decyzja sądu w sprawie są do nieprzewidzenia, ale wybór odpowiedniego profesjonalisty do pomocy w tym zakresie może przyczynić się do sukcesu.

Sprawdź również, kiedy jest możliwa restrukturyzacja zobowiązań dłużnika.