Jest to instrument wprowadzony w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Niniejszy przepis chroni interesy konsumenta, który ma możliwość dochodzenia uprawnień wobec kredytodawcy, gdy nie wykona on należycie pewnych obowiązków. Sankcja Kredytu Darmowego (w skrócie SKD), polega na pozbawieniu kredytodawcy prawa do pobierania odsetek i innych opłat określonych w umowie z tytułu udzielonego kredytu. W niniejszym wpisie przybliżymy, kto może skorzystać z SKD oraz jaki jest tryb postępowania. Zapraszamy do lektury!

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Z SKD może skorzystać konsument, który zaciągnął kredyt konsumencki, ale w momencie zawierania umowy z kredytodawcą konsument nie mógł mieć wiedzy na temat obciążeń.  SKD dotyczy kredytów zaciągniętych np. na zakup samochodu, telefonu czy innych sprzętów, tzw. małego AGD.

Przykładowo, pożyczkobiorca zawarł umowę pożyczki pieniężnej. W umowie konsument został obciążony zapłatą odsetek kapitałowych, opłatą wstępną oraz prowizją za udzielenie pożyczki. Jednocześnie podmiot udzielający pożyczki pieniężnej nie zamieścił w umowie informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania bądź informacji o kosztach, które konsument musi ponieść w związku z umową. Sankcja kredytu darmowego może także być zastosowana w przypadku, gdy kredytodawca nie zachował wymaganej formy umowy o kredyt konsumencki. Pożyczkobiorca może skorzystać z SKD. Tym samym będzie on zwolniony ze wszystkich wymienionych należności. Obowiązany będzie wyłącznie do zwrotu kapitału wypłaconej pożyczki na rzecz pożyczkodawcy.

Wymaga podkreślić, że aktualnie SKD nie obejmuje umowy kredytu hipotecznego.

Dowiedz się, jak dokonać restrukturyzacji osoby fizycznej.

Kiedy bank może odmówić sankcji kredytu darmowego?

Najczęściej banki odmawiają zastosowania sankcji kredytu darmowego, jeżeli kredytobiorca w oświadczeniu o skorzystaniu z SKD nie wskaże na konkretne dowody, które wskazywałyby na konkretne uchybienia, takie jak np. nieprawidłowa informacja o całkowitej kwocie kredytu przez wliczenie do niej kredytowanych kosztów albo całkowitym koszcie kredytu przez pominięcie kosztów wymaganych usług dodatkowych. Zatem należy odnieść się do nieprawidłowych praktyk banku, aby bank nie mógł odmówić SKD. Ponadto zdarzają się także sytuacje, w których to początkowo istniały przesłanki do zastosowania SKD, niemniej w toku trwania umowy doszło do zmiany warunków umowy. Tym samym zapisy, które mogłyby uprawniać do SKD zostały wykreślone z umowy i wówczas nie ma podstaw do jej zastosowania.

Przeczytaj również, jak wykreślić się z rejestru dłużników.

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

W pierwszej kolejności warto przeanalizować swoją umowę, aby sprawdzić, czy aby na pewno zawiera ona błędy lub uchybienia, które uprawniałyby do skorzystania z SKD. Jeżeli tak, wówczas pożyczkobiorca może złożyć do kredytodawcy pisemne oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. W przypadku odmowy ze strony banku (co zdarza się niejednokrotnie), wówczas należy skierować sprawę do sądu.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że w przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z radcą prawnym Toruń, który również specjalizuje się w prowadzeniu takich sprawach. W ramach porady prawnej zostanie przeanalizowana Państwa umowa kredytowa. W przypadku stwierdzenia, że umowa jest obarczona uchybieniami, radca prawny Toruń może poprowadzić dla Państwa sprawę poprzez wystosowanie oświadczenia do banku, aż do złożenia pozwu i reprezentacji w toku postępowania sądowego! 

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego!