Restrukturyzacja zadłużenia osoby fizycznej jest to proces pozwalający na renegocjowanie i modyfikację warunków spłaty zobowiązań celem umożliwienia dłużnikowi regularnej spłaty zobowiązań. W niniejszym wpisie zastanowimy się nad kwestią tego, czy osoba fizyczna może zostać objęta postępowaniem restrukturyzacyjnym. Zapraszamy do dalszej lektury!

Czy osoba fizyczna może być w restrukturyzacji?

Zasadniczo ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne nie przewiduje procedury restrukturyzacji zadłużenia dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Niniejsza ustawa przewiduje jedynie możliwość otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Niemniej w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe możemy odnaleźć postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, tzw. układ konsumencki. Jest to postępowanie, które prowadzone jest według zasad dla postępowania upadłościowego, niemniej w istocie zbliżone jest do postępowania restrukturyzacyjnego.

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby owe postępowanie zostało otwarte to:

  • niewypłacalność oraz
  • sytuacja majątkowa i finansowa, która w wyniku możliwości zarobkowych oraz sytuacji zawodowej wskazuje na zdolność do pokrywania kosztów postępowania o zawarcie układu oraz na możliwość zawarcia i wykonania układu.

Co jest lepsze – restrukturyzacja czy upadłość?

Wybór między układem konsumenckim a upadłością konsumencką zależy od sytuacji finansowej dłużnika. Układ konsumencki jest preferowany, gdy dłużnik ma perspektywy na poprawę swojej sytuacji finansowej. Umożliwia on negocjacje z wierzycielami, co często prowadzi do umorzenia części zobowiązań.

Upadłość konsumencka natomiast jest rozwiązaniem ostatecznym, stosowanym w przypadku trwałej niewypłacalności, tj. utraty zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Postępowanie upadłościowe prowadzi do likwidacji majątku dłużnika, ale także umożliwia umorzenie pozostałych długów.

W praktyce układ konsumencki daje większą elastyczność, ale wymaga sporego zaangażowania czasowego, jak i finansowego dłużnika w realizację planu spłat. Przeczytaj również, czym jest restrukturyzacja kredytu.

Ile kosztuje restrukturyzacja osoby fizycznej?

Składając wniosek o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, dłużnik obowiązany jest uiścić kwotę 30 zł za wniosek o otwarcie postępowania. Ponadto koniecznym jest uiścić zaliczkę w kwocie odpowiadającej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa GUS (art. 49126 ust. 1 i ust. 2 prawa upadłościowego). Aktualnie jest to kwota ok. 7.500 zł.

Odnośnie kolejnych kosztów, w przypadku chęci zdecydowania się na pomoc radcy prawnego, należy mieć na uwadze ewentualny koszt obsługi prawnej. W tym punkcie podkreślamy, że pomoc prawnika może być nieodzowna w przypadku większej liczby wierzycieli i znaczącej sumy zobowiązań – radca prawny może pomóc w toku negocjacji z wierzycielami, co jest kluczowym dla powodzenia całego postępowania. Podkreślić należy, że plan spłaty w układzie konsumenckim musi być realny i odpowiadać możliwościom finansowym zobowiązanego. Dlatego ważne jest, aby z każdym z wierzycieli z osobna ustalić ostateczną sumę spłaty oraz wysokość raty miesięcznej.

Radca prawny Toruń również świadczy pomoc prawną w toku postępowań restrukturyzacyjnych, w szczególności w toku negocjacji z wierzycielami. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!