Niekiedy zdarzają się sytuację, że z powodu trudnej sytuacji nie jesteśmy w stanie spłacić raty zaciągniętego kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy da się wówczas dokonać restrukturyzacji owego zadłużenia? A jeśli tak, to w jaki sposób? Na to odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega restrukturyzacja długu?

Restrukturyzacja długu może przybrać różne formy. Jest to zależne od danego banku, który to weryfikuje i ocenia sytuację danego klienta. Jedną z możliwości jest zmiana wysokości oprocentowania czy zawieszenie spłaty raty na pewien czas (tzw. wakacje kredytowe). Najczęściej banki stosują zmianę harmonogramu w spłatach rat. Wówczas okres spłaty kredytu wydłuża się, dzięki czemu miesięczne raty ulegają zmniejszeniu.

Czy warto restrukturyzować kredyt?

Należy wziąć pod uwagę to, że nie każda trudniejsza sytuacja materialna od razu wymaga przeprowadzenia restrukturyzacji. Jednak w przypadku, jeśli nasza sytuacja finansowa nie pozwala nam na regularną spłatę rat zaciągniętego kredytu, np. przez dwa, trzy miesiące – wówczas możemy złożyć wniosek do banku w celu restrukturyzacji zadłużenia. Banki oferują wzory takich wniosków. Restrukturyzacja kredytu może okazać się korzystną możliwością. Jak wyżej zostało wspomniane, mamy kilka możliwości owej restrukturyzacji. Wszystko zależy od indywidualnego porozumienia z bankiem. Sprawdź, jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu.

Jakie są negatywne skutki restrukturyzacji zadłużenia?

Należy zwrócić uwagę na to, iż restrukturyzacja zadłużenia może mieć nie tylko pozytywne skutki, ale również negatywne. Wszystko to zależy od tego, jaka forma restrukturyzacji została wybrana. Przykładowo, jeśli restrukturyzacja polega na zmianie harmonogramu w spłatach rat, wówczas będziemy spłacać kredyt przez dłuższy okres niż pierwotnie było ustalone. Należy mieć również na uwadze, że jeśli przez złożenie wniosku o restrukturyzację nie będziemy opłacać rat w terminie, to wówczas w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) będzie widoczna wzmianka o tym. W konsekwencji taki wpis w BIK może spowodować problemy z zaciągnięciem kredytu w przyszłości.

 Jak długo może trwać restrukturyzacja?

To jak długo będzie trwać restrukturyzacja kredytu, zależy od tego do jakiego porozumienia dojdzie kredytobiorca z bankiem. Przykładowo, jeśli poprzez restrukturyzację zadłużenia dla klienta najbardziej korzystne okaże się wydłużenie rat kredytu, to proces restrukturyzacji będzie znacznie dłuższy niż w przypadku umorzenie części długu.

Przeczytaj również restrukturyzacja firm i spółek Toruń.