W przypadku, jeśli kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, ma możliwość złożenia do banku wniosku o restrukturyzację kredytu. Na czym ona dokładnie polega? Ile kosztuje? Czy w ogóle się opłaca? Na między innymi te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Co to jest restrukturyzacja kredytu?

Restrukturyzacja kredytu to sytuacja, w której na wniosek klienta zmienione zostają warunki umowy kredytowej. Co do zasady, wiąże się to ze zmniejszeniem rat kredytu, gdyż dotychczasowa rata jest zbyt wysoka dla danego kredytobiorcy, który znalazł się w trudniejszej sytuacji finansowej niż w momencie, w którym zawierał umowę kredytową. Sposób na tego typu restrukturyzację jest kilka. Bank ma możliwość:

  • umorzenia części długów,
  • zmiany terminów spłat danych rat, czyli najczęściej wydłużenie terminu,   
  • zmiany wysokości rat, poprzez ich zmniejszenie,          
  • konsolidację kredytów,
  • zmiany oprocentowania,
  • przewalutowanie kredytu.

Ile kosztuje restrukturyzacja kredytu?

Samo złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu, co do zasady jest wolne od opłat. Jednak bank ma możliwość zażądać np. prowizji od „przerwy” w spłatach rat czy również za weryfikację sytuacji materialnej kredytobiorcy. Ponadto w przypadku konieczności przedłożenia dodatkowych dokumentów do banku celem wykazania sytuacji materialnej – może pojawić się konieczność pozyskania odpłatnych dokumentów z innych instytucji. Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku, musimy brać pod uwagę to, iż może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu?

Czy restrukturyzacja kredytu się opłaca?

Zasadniczo, restrukturyzacja się opłaca. Głównym zamiarem w jej przypadku, jest odzyskanie stabilności finansowej kredytobiorcy, aby mógł spłacać zaciągnięty kredyt. Może ona przynieść kredytobiorcy spore korzyści i doprowadzić do polepszenia jego sytuacji. Należy mieć jednak na uwadze to, że w przyszłości, jeśli będziemy chcieli zaciągnąć kolejny kredyt, to informacja o opóźnieniach w spłatach rat będzie widoczna w BIK. Istotne jest to, iż restrukturyzacja kredytu jest również korzystna dla banku, gdyż kredytobiorca dzięki porozumieniu z bankiem i restrukturyzacji kredytu, spłaci swoje zobowiązania i dzięki temu bank odzyska pieniądze.

Przeczytaj również o restrukturyzacji zadłużenia osoby fizycznej.

Czy bank może odmówić mi restrukturyzacji kredytu?

Restrukturyzację kredytu określa art. 75c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Prawo bankowe. Wskazuje on, iż w przypadku, jeśli kredytobiorca opóźnia się ze spłatą raty, wówczas bank wzywa go do zapłaty. W wezwaniu tym bank obowiązany jest poinformować kredytobiorcę o możliwości złożenia (w terminie 14 dni od otrzymania wezwania) wniosku o restrukturyzację zadłużenia. Bank powinien, umożliwić ową restrukturyzację. Jednak pojawia się pytanie, czy bank może odmówić restrukturyzacji kredytu? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, bank może odmówić. Jednak w przypadku takiego odrzucenia obowiązany jest do przekazania kredytobiorcy wyjaśnień, dlaczego wniosek o restrukturyzację nie został uznany.

Przeczytaj również, co to jest restrukturyzacja zadłużenia i jak ją rozpocząć.