Widząc bardzo często brak miejsc dla dzieci w przedszkolach, nierzadko pewnie zastanawiamy się: A co gdybym ja założył przedszkole?”. Na pierwszy rzut oka, mając na względzie aktualny problem z miejscami w przedszkolach, może wydawać się to dobrym, dochodowym pomysłem. Jednak czy otwierając przedszkole, otrzymamy pomoc ze strony państwa, dofinansowania? Na to pytanie spróbujemy znaleźć odpowiedź w niniejszym wpisie.

Od czego zacząć otwarcie przedszkola?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakiego typu przedszkole chcielibyśmy otworzyć. Jednak założenie przedszkola wymaga zachowania wielu formalności. W przypadku zakładania przedszkola publicznego jesteśmy zobowiązani do posiadania aktu założycielskiego, a także musimy uzyskać zezwolenie właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, które to wydawane jest po uzyskaniu opinii kuratora oświaty. Należy również uzyskać wpis do ewidencji. Ważny jest również sam lokal. Powinien on spełniać względy sanitarne. Dlatego istotna jest tu pozytywna opinia uzyskana z sanepidu. W przypadku przedszkola niepublicznego nie mamy obowiązku rejestracji w CEIDG. Ponadto, ważne jest zatrudnienie dyrektora, jak i posiadanie wykwalifikowanych nauczycieli.

Czy każdy może otworzyć przedszkole?

Jednak nie każda osoba może otworzyć przedszkole prywatne. Uprawnionymi do założenia przedszkola są osoby fizyczne oraz osoby prawne posiadające osobowość prawną (spółka z o.o., spółka akcyjna, fundacja, stowarzyszenie). Oznacza to, że przedszkola nie może założyć spółka cywilna czy komandytowa, czyli podmioty pozbawione osobowości prawnej. Przedszkoli prywatnych nie mogą również zakładać jednostki samorządu terytorialnego, a także organy państwa. Jednak aby założyć przedszkole, nie musimy posiadać wykształcenia pedagogicznego.

Ile dofinansowania na otwarcie przedszkola?

Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie przedszkola na tzw. start. Można korzystać zarówno z dotacji o charakterze państwowym, jak i europejskim. Budżet państwa również wspiera zakładanie przedszkoli. Dofinansowania o charakterze państwowym to np. „Aktywny Maluch 2024”. Jeśli natomiast chodzi o te drugie, to można ubiegać się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Należy jednak szukać odpowiednich dotacji, gdyż wiele jest tego typu programów. Organizują je również dane gminy, miasta. Dodatkowo konieczne jest weryfikować, czy spełniamy dane kryteria naboru, gdyż każdy z programów ma swoje własne, indywidualne zasady.