Placówka edukacyjna – przedszkole – z pewnością jest kluczowa w życiu rodziców, którzy to chcąc wrócić do pracy, zapisują do niego swoje pociechy. Przedszkole ma ogromny wpływ na dzieciństwo i rozwój dzieci. Jednak jak właściwie otworzyć takie przedszkole? Czy w procesie tym jest wiele formalności? Na te pytania odpowiemy w niniejszym wpisie.
Jak otworzyć przedszkole? Rodzaje placówek
Rodzice, chcąc posłać swoje dzieci do przedszkola, z pewnością borykają się z problemem i zadają sobie pytania „jakie przedszkole wybrać?”. Nie chodzi tu nawet o konkretne przedszkole, a o typ przedszkola, gdyż jest ich kilka. W zależności od rodzaju placówki różni się koszt takiego przedszkola czy liczebność grup. Z pewnością najbardziej popularnymi przedszkolami są przedszkola publiczne oraz niepubliczne (tzw. prywatne). Oprócz ich są również przedszkola integracyjne, językowe, leśne czy terapeutyczne. Przedszkole integracyjne nastawione jest przede wszystkim na integrację dzieci z niepełnosprawnościami razem ze zdrowymi. Językowe natomiast, jak sama nazwa wskazuje, ukierunkowane jest w dużej mierze na naukę języka obcego. Leśne przedszkola stają się coraz bardziej popularne. Głównym celem jest to, aby dzieci żyły w zgodzie z przyrodą, naturą, nie przebywały całe dnie w budynku przedszkola, lecz wychodziły na zewnątrz. Przedszkole terapeutyczne to placówka dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi np. dla dzieci w spektrum autyzmu.
Jak otworzyć przedszkole publiczne?
Aby założyć przedszkole, należy dopełnić wielu formalności, nie wystarczy samo założenie działalności. Przedszkole ma prawo założyć zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, czyli może to zrobić również fundacja czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe „Szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa odpowiednio jej typ lub rodzaj, nazwę i siedzibę.” Jednocześnie wspomniana wyżej ustawa stanowi, że „Założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną wymaga:
- zezwolenia właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych odpowiednio danego typu lub rodzaju, wydanego po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty”.
Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które uwzględnia podstawę programową wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie, jest powszechne oraz zatrudnia nauczycieli posiadające kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.
Jak otworzyć przedszkole niepubliczne?
W pierwszej kolejności należy zdefiniować sama nazwę „przedszkole niepubliczne”. Najprościej mówiąc, placówką niepubliczną jest każda placówka, która nie jest publiczna w rozumieniu art. 14 ust. 1. Prawa oświatowego. Oznacza to, iż nie musi być powszechna, zapewniać bezpłatnego nauczania. Aby otworzyć przedszkole niepubliczne, należy złożyć wniosek o wpis przedszkola do ewidencji przedszkoli niepublicznych. Prowadzony jest on przez gminę. Założyć przedszkole prywatne może zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Jednak zabronione jest założenie przedszkola przez spółki, które nie posiadają osobowości prawnej, czyli np. przez spółkę komandytową. Ważne jest utworzenie statutu owego przedszkola oraz przygotowanie lokalu, który ma być przeznaczone na placówkę.
Dowiesz się, ile potrzeba pieniędzy na otwarcie przedszkola.