Podatek dochodowy w Polsce dotyczy zarówno osób fizycznych (PIT), jak i spółek (CIT). Wysokość podatku zależy od osiąganych dochodów przez dany podmiot. Przedsiębiorcy, chcąc rozwijać działalność poprzez finansowanie nowych inwestycji, szukają oszczędności i w tym celu podejmują działania związane z optymalizacją podatkową. W niniejszym wpisie podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, jakie działania powinien podjąć podatnik, aby obciążenia wynikające z należności publicznoprawnych były jak najmniejsze.
Unikanie opodatkowania przykłady
Unikanie opodatkowania, tzw. optymalizacja podatkowa to legalne działanie mające na celu zminimalizowanie należności publicznoprawnych. Jako przykłady optymalizacji wskazać możemy chociażby:
- wykorzystywanie ulg i zwolnień przez podatników,
- amortyzacja środków trwałych,
- zmiana rozliczenia z miesięcznego na kwartalne,
- wybór uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy,
- rozliczanie strat podatkowych,
- przeprowadzenie restrukturyzacji i łączenie spółek.
Oczywiście, to tylko przykładowy katalog działań optymalizacyjnych stosowany przez podatników. Należy mieć na uwadze, że w przypadku podejmowania decyzji o przedsięwzięciu inwestycyjnym nierzadko to kwestia opodatkowania “waży” o losach inwestycji, jej atrakcyjności. W sytuacji, gdy po uwzględnieniu obciążeń podatkowych wartość przedsięwzięcia okaże się ujemna – pozostają dwie możliwości: rezygnacja z inwestycji albo skorzystanie z dostępnych działań optymalizacyjnych. Dlatego warto być świadomym aspektów podatkowych w przypadku podjęcia konkretnej decyzji gospodarczej, aby nie narazić jej na niepowodzenie.
O co można zmniejszyć podatek dochodowy?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w ustawach o podatkach dochodowych mamy szereg zwolnień i ulg, a podatnicy są w pełni uprawnieni do korzystania z nich. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych istnieje możliwość zmniejszenia podatku dochodowego o m.in. następujące ulgi:
- na działalność badawczo-rozwojową,
- na innowacyjnych pracowników,
- na prototyp,
- prowzrostową,
- termomodernizacyjną,
- na zabytki,
- rehabilitacyjną,
- prorodzinną,
- abolicyjną,
- PIT zerowy dla młodych
- PIT zerowy dla seniorów
- dla powracających z zagranicy.
Co ważne, w przypadku podatników osiągających małe dochody np. z tytułu stosunku pracy, tj. do 30.000 zł, istnieje możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która w 2024 r. wynosi 30.000 zł.
Odnośnie do podatku dochodowego od osób prawnych i tzw. CIT-owców, ustawa w obecnie obowiązującym brzmieniu przewiduje m.in. następujące ulgi / odliczenia od podstawy opodatkowania:
- darowizny przekazane na cele prospołeczne i dobroczynne,
- odliczenia na kult religijny,
- ulga dla wspierających sport, kulturę i edukację,
- ulga na terminale płatnicze,
- ulga na działalność badawczo-rozwojową,
- ulga na prototyp,
- ulga na innowacyjnych pracowników,
- ulga prowzrostowa,
- ulga konsolidacyjna.
Sprawdź również inne metody optymalizacji podatkowej.
Kiedy spółka nie płaci podatku dochodowego?
Co do zasady spółki kapitałowe, tj. spółka z o.o., prosta spółka akcyjna, spółka akcyjna oraz spółki osobowe, tj: spółka komandytowa oraz komandytowo-akcyjna – są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Przewidziane są dwie stawki podatku:
- 9% – tzw. mały CIT – dla spółek rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym lub dla spółek, których przychód brutto za poprzedni rok podatkowy nie przekroczył równowartości 2 milionów euro brutto i dodatkowo w bieżącym roku podatkowym nie przekroczył 2 mln miliony netto,
- 19% – tzw. duży CIT – dla spółek niespełniających ww. wymagań.
Jednak w przypadku, gdy dana spółka nie jest nastawiona na wypłatę zysku, a na dalsze inwestycje – warto mieć na uwadze względnie nowe rozwiązanie dla spółek – tzw. ryczałt od dochodów spółek (estoński CIT), który pozwala na reinwestowanie zysków – spółka nie płaci podatku dochodowego tak długo, jak długo zysk pozostaje w spółce. Podatek pojawia się dopiero w momencie wypłaty zysków.
Dowiedz się, co zrobić w przypadku niezłożenia PIT-a do końca kwietnia.