Niniejszym wpisem rozpoczynamy nowy cykl wpisów na blogu dla tych osób, które poszukują sprawdzonych informacji co do m.in. zasad wysyłania paczek do zakładów karnych, kontaktu telefonicznego z tymczasowo aresztowanymi/osadzonymi, kwestii uzyskania widzeń czy też „wypiski”. W pierwszej kolejności przyjrzymy się zasadom panującym w Zakładzie Karnym w Inowrocławiu, Oddziale Zewnętrznym w Toruniu. Zapraszamy zainteresowanych do dalszej lektury.
Widzenia – Zakład Karny Toruń
Widzenie w Zakładzie Karnym w Toruniu trwa maksymalnie 60 minut. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, kiedy odbywają się widzenia. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie dla interesantów, widzenia odbywają się wyłącznie w pierwszą i trzecią środę miesiąca, oraz w każdą niedzielę, w godzinach od 8:00 do 16:00. Widzenia realizowane są w wyznaczonych dniach, w pięciu turach:
I tura w godz. 8.00 – 9.00,
II tura w godz. 9.45 – 10.45,
III tura w godz. 11.30 – 12.30,
IV tura w godz. 13.15 – 14.15,
V tura w godz. 15.00 – 16.00.
Odwiedzający winien zgłosić się minimum 30 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia widzenia w danym dniu, w przeciwnym wypadku widzenie nie zostanie udzielone. Wejście do jednostki w Toruniu znajduje się od ulicy Fosy Staromiejskiej.
Skazani
W zależności od zaklasyfikowania danego osadzonego do grupy i podgrupy klasyfikacyjnej – przysługuje różna liczba widzeń.
W pierwszej kolejności należy dokonać rejestracji telefonicznej – można tego dokonać wyłącznie w poniedziałki, w godzinach od 9:00 do 13:00 pod numerem telefonu: 56 65-77-920. Zapisy prowadzone są w tygodniu bezpośrednio poprzedzającym widzenie. Jeżeli uzyskamy potwierdzenie telefoniczne o widzeniu – wystarczy stawić się z dowodem osobistym o określonej godzinie pod Zakładem Karnym, tj. minimum 30 minut przed rozpoczęciem widzenia. W przypadku widzeń z osadzonymi nie ma konieczności ubiegania się o dodatkowe zgody – wystarcza uprzednia rejestracja telefoniczna.
Przeczytaj również na temat dozoru elektronicznego zamiast więzienia.
Tymczasowo aresztowani
Co do widzeń z tymczasowo aresztowanymi – tu sprawa nieco się komplikuje, gdyż w zależności od tego do dyspozycji jakiego organu pozostaje tymczasowo aresztowany – tam koniecznym jest, w pierwszej kolejności, wystąpić z wnioskiem o udzielenie zgody na widzenie. W przypadku, jeśli toczy się postępowanie przygotowawcze np. w Prokuraturze Rejonowej Toruń Centrum-Zachód – tam też należy skierować wniosek o widzenie z danym aresztantem. Z kolei po skierowaniu przez prokuratora aktu oskarżenia do sądu czy też w okresie aresztu międzyinstancyjnego – z takim wnioskiem o wydanie zgody na widzenie z tymczasowo aresztowanym należy zwrócić się do sądu. Po uzyskaniu zgody na widzenie z tymczasowo aresztowanym należy zarejestrować się telefonicznie na widzenie, a następnie z wydaną zgodą na widzenie oraz dowodem osobistym – udać się do Oddziału w Toruniu.
Dowiedz się również, jak uzyskać widzenie w Zakładzie Karnym w Grudziądzu.
Wypiska – Zakład Karny Toruń
Zasadniczo najbezpieczniejszym pomysłem na wsparcie skazanego czy tymczasowo aresztowanego jest dokonanie wpłaty środków pieniężnych na numer rachunku bankowego podany przez dany Zakład Karny. Środki pieniężne na zakup artykułów żywnościowych i tytoniowych to tzw. wypiska. Po ich otrzymaniu dany aresztant/osadzony ma możliwość samodzielnego dokonania zakupów w kantynie na terenie więzienia w Toruniu, stosownie według swoich potrzeb. Wpłaty na zakup ww. artykułów należy dokonać na numer rachunku bankowego podany na stronie dla interesantów. Wystarczy, że poprzez wyszukiwanie na stronie wpiszą Państwo hasło „wypiska” – wówczas pojawi się Państwu od razu właściwy numer rachunku bankowego. Z uwagi na możliwość zmiany numeru rachunku bankowego, w ramach niniejszego wpisu nie wskazujemy aktualnych numerów rachunków bankowych, a podajemy jedynie bezpośrednie linki do właściwych stron, na których to mogą Państwo odnaleźć prawidłowe dane.
W przypadku wypiski istotnym jest także pamiętać o właściwym tytule przelewu, aby środki zostały odpowiednio „zaksięgowane” dla osadzonego czy tymczasowo aresztowanego. W przypadku Torunia będzie to: imię, nazwisko i imię ojca, data urodzenia oraz jednostka penitencjarna, w której przebywa osadzony. Przykładowo: Jan Kowalski, syn Adama, ur. 25.04.1997 r., Oddział Zewnętrzny Toruń, ul. Piekary 53, 87-100 Toruń.
W razie wątpliwości, zanim podejmą Państwo decyzję o przekazaniu środków pieniężnych (wypiski) – warto uprzednio skontaktować się mailowo lub telefonicznie z Oddziałem Zewnętrznym Toruń – aktualne dane teleadresowe odnajdą Państwo na stronie Oddziału Zewnętrznego w Toruniu.
Dowiedz się, jakie są zasady przyjmowania paczek w Zakładzie Karnym w Toruniu.