Zasady dotyczące wysyłania i przyjmowania paczek w Zakładzie Karnym Inowrocław Oddział Zewnętrzny w Toruniu – są oparte przede wszystkim na przepisach Kodeku karnego wykonawczego. Osadzony może otrzymywać paczki z odzieżą, bielizną i obuwiem, środkami higieny na podstawie odrębnego zezwolenia dyrektora wydawanego na pisemną prośbę skazanego.

Dni, godziny i sposób przyjmowania i wydawania paczek

Paczki dostarczane bezpośrednio przez nadawcę lub za pośrednictwem uprawnionych organów lub instytucji, przyjmuje się w dni pracy administracji jednostki oraz w dni udzielania widzeń, w godzinach 8.00 – 15.00. Nie przyjmuje się paczek dostarczanych w dniach 1 maja, 3 maja,  Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada i 25 grudnia.        

Nie można dostarczać artykułów, których sprawdzenie jest niemożliwe bez naruszenia w istotny sposób ich substancji, artykułów w opakowaniach utrudniających kontrolę ich zawartości, przedmiotów niedozwolonych.

Wymiary i wymogi opakowania paczki

Paczki dostarczane do jednostki muszą być zapakowane w opakowanie kartonowe, o wymiarach nie przekraczających:

  • szerokość maksymalna do 45 cm,
  • wysokość maksymalna do 27 cm,
  • długość maksymalna do 70 cm.

Paczka może być przyjęta wyłącznie na podstawie wystawionego talonu/druku. Na zewnątrz paczki powinna być naklejona część B talonu/druku. Zawartość paczki musi być zgodna z treścią zezwolenia, gdyż niezgodność z treścią będzie skutkować jej zwrotem do nadawcy na koszt skazanego.

Paczki odzieżowo-higieniczne

Skazany, po uprzednim uzyskaniu zgody Dyrektora, może otrzymać paczki z niezbędną mu odzieżą, bielizną, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku oraz środkami higieny. Oczywiście tak jak ma to miejsce w przypadku całej korespondencji na terenie zakładu, również i paczki mogą być nadzorowane lub kontrolowane przez pracowników zakładu, niezależnie od przynależności skazanego do grupy i podgrupy klasyfikacyjnej.

W tego typu paczce należy zamieścić także spis artykułów wraz z danymi osadzonego, tj. imię, nazwisko, imię ojca – dla którego jest przeznaczona. Przypomnieć wymaga, że w paczce mogą znajdować się artykuły wyłącznie wypunktowane w zezwoleniu. Dostarczenie odzieży czy środków higienicznych nieznajdujące się w zezwoleniu – spowoduje, że cała paczka nie zostanie przyjęta.

Paczki żywnościowe

Oprócz paczek odzieżowo-higieniczny, skazany ma prawo otrzymać raz w miesiącu paczkę żywnościową, w skład której wchodzą:

  • artykuły żywnościowe,
  • wyroby tytoniowe

– zakupione za pośrednictwem punktu sprzedaży (kantyna), który znajduje się na terenie Oddziału Zewnętrznego w Toruniu Zakładu Karnego w Inowrocławiu.

Otrzymanie paczki żywnościowej przez skazanego winno zostać poprzedzone złożeniem zamówienia na piśmie. Ponadto wymagane jest pokrycie kosztów przygotowania takiej paczki.  Co istotne, zamówienie na paczkę żywnościową może być również złożone przez osobę najbliższą, chociażby podczas trwania widzenia. Ewentualnie może ono zostać przesłane bezpośrednio do punktu sprzedaży za pośrednictwem poczty lub strony internetowej.

Zamówienie na piśmie skazany składa na podstawie listy produktów dostępnych w punkcie sprzedaży, w dni robocze. Do zamówienia skazany dołącza „Zlecenie przelewu ze środków do dyspozycji – na paczkę”.

Termin realizacji, tj. doręczenia paczki to termin 5 dni roboczych od otrzymania przez punkt sprzedaży zamówienia wraz z dowodem wpłaty – po uprzednim potwierdzeniu posiadania uprawnień do otrzymania paczki oraz zaksięgowanej wpłaty.

Reasumując – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do realizacji paczki, warto zajrzeć na stronę Aresztu Śledczego w Toruniu celem zapoznania się ze szczegółowymi informacjami. Ewentualnie w razie dodatkowych zapytań – można skontaktować się także telefonicznie pod numerem: 22/328-61-41 lub mailowo: paczki@pgsw.pl.

Jednocześnie serdecznie zapraszamy także do lektury artykułu poświęconego widzeniom w Zakładzie Karnym w Toruniu.