Tytuł artykułu stanowi coraz to częściej pojawiające się pytanie na naszej skrzynce mailowej. Państwa ciekawość zapewne rozbudziły poprzednie artykuły, dotyczące sankcji kredytu darmowego. W niniejszym wpisie przybliżymy Państwu przypadki z praktyki sądów, które dają podstawę do skutecznego skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Zapraszamy do dalszej lektury!
Kto może skorzystać z SKD?
W ramach szybkiego przypomnienia sankcja kredytu darmowego przysługuje konsumentom, względem których bank zastosował nieuczciwe praktyki rynkowe, związane z udzieleniem kredytu konsumenckiego. Pod tym enigmatycznym pojęciem kryje się kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie obcej, udzielany konsumentowi. Konsumentem jest osoba, która zawiera umowę z przedsiębiorcą, której przedmiot nie jest związany z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Jakie przesłanki do zastosowania SKD?
W ustawie o kredycie konsumenckim znajduje się pełna lista nieuczciwych praktyk, których podejmowanie może skutkować możliwością zastosowania sankcji kredytu darmowego przez konsumenta. Jednak nie wszystkie z nich są ugruntowane w polskim orzecznictwie. Sama chęć szczegółowego opisania wszystkich przesłanek w tym artykule mijałaby się z jego celem, stąd szerzej omówimy dla Państwa jedynie te najczęściej spotkane na sądowych wokandach.
Powszechnym problemem jest nieprzedstawienie przez bank całkowitego kosztu kredytu. Częstą praktyką jest doliczanie kredytowanych kosztów do całkowitej kwoty kredytu (aby ta wydała się wyższa) lub odliczania od całkowitego kosztu wymaganych przez bank dodatkowych usług (aby wydawało nam się, że kwota do zapłaty jest niższa). Jeżeli widzimy rozbieżność między tym, co przeczytaliśmy w umowie a faktycznymi „cyferkami” na naszym koncie, warto rozważyć analizę umowy u profesjonalnego pełnomocnika, takiego jak radca prawny Toruń.
Kolejnym przykładem naruszenia ze strony banku jest zatajenie informacji związanych z warunkami przedterminowej spłaty kredytu. Praktyka ta najczęściej uwidacznia się poprzez wspomnienie o możliwości wcześniejszej spłaty, jednak bez informacji na temat tego, jak całkowity koszt kredytu może ulec zmianie w sytuacji przedterminowej spłaty. Na banku ciąży obowiązek poinformowania nas o tym, jaki wpływ na ostateczny koszt będzie miała wcześniejsza spłata.
Nierzadko spotykaną praktyką jest również nieudzielanie informacji nt. oprocentowania kredytowanych kosztów. Co to jednak znaczy? Pod pojęciem kredytowanych kosztów kryje się kredytowanie, a więc doliczanie do kwoty kredytu wysokości kosztów, które trzeba ponieść, aby ten kredyt otrzymać np. prowizji. Ten zabieg o wiele ciężej zdiagnozować, gdyż odnosi się on do różnych sztuczek mających na celu ukryć przed konsumentem często sam fakt pobierania odsetek od kredytowanych kosztów. Jeżeli jednak po przeliczeniu ilość odsetek jest inna, niż wynikałoby to wprost z umowy, warto skontaktować się z radcą prawnym Toruń w celu zasięgnięcia wsparcia.
Przeczytaj więcej na temat sankcja kredytu darmowego w praktyce.
Błędy w umowie kredytowej – co dalej?
Szczegóły procedury oraz etapy postępowania w sprawie sankcji kredytu darmowego przedstawiliśmy Państwu w poprzednim artykule. Jeżeli jednak mieliby Państwo dodatkowe pytania lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który udzieli odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania w zakresie sankcji kredytu darmowego, a nadto może przeanalizować Państwa umowę kredytową i reprezentować w toku całego postępowania z bankiem. Zapraszamy do kontaktu.