W odpowiedzi na liczne pytania, odnośnie do praktycznego wymiaru ubiegania się o zastosowanie sankcji kredytu darmowego z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo krok po kroku, w jaki sposób przebiega procedura zarówno na etapie polubownego rozwiązywania sporu, jak i po skierowaniu sprawy na drogę sądową. Jakie są przesłanki do zastosowania SKD? Do kiedy mamy czas? Czy mamy szansę z bankiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w treści artykułu.
Kiedy można zastosować SKD?
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Sankcja kredytu darmowego ma na celu ochronę interesu konsumentów oraz, jak sama nazwa wskazuje, swoiste „ukaranie” nieuczciwych kredytodawców, którzy wykorzystują słabszą pozycję konsumenta. Jednak SKD nie może być stosowane w dowolnej sytuacji, w której bank okazał się nieuczciwy. Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje zamknięty katalog naruszeń, za które może ta sankcja przysługiwać. Należą do nich m.in.:
- niedopełnienie obowiązku informacyjnego względem konsumenta (zwłaszcza w kontekście RRSO),
- przekroczenie maksymalnej wysokości opłat w związku z opóźnieniem w spłacie kredytu,
- nieokreślenie w umowie rodzaju kredytu, czasu obowiązywania umowy, całkowitej kwoty kredytu czy terminu i sposobu wypłaty kredytu.
Jak polubownie zastosować SKD?
Aby móc skutecznie przeprowadzić całą procedurę należy zacząć od weryfikacji umowy, wraz z towarzyszącymi jej dokumentami (załącznikami). To tam najczęściej natknąć się można na nieuczciwe praktyki instytucji kredytowych. Jeżeli mają Państwo wątpliwości, które zapisy umowne bądź działania banku spełniają przesłanki do zastosowania SKD, zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który może pomóc rozwiać Państwa wątpliwości.
Po wstępnej weryfikacji i upewnieniu się przy pomocy specjalisty, że mamy do czynienia z naruszeniem wskazanym w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim należy złożyć bankowi oświadczenie o tym, że korzystamy z sankcji kredytu darmowego. Przysługuje ono w ciągu roku od dnia, w którym umowa przestała obowiązywać. Niniejsze oświadczenie winno zostać odpowiednio umotywowane, ze wskazaniem konkretnych naruszeń banku. Wynika to z tego, że banki często odrzucają każde takie oświadczenie, licząc,
że kredytobiorca zrezygnuje z walki na drodze postępowania sądowego.
Jeżeli jednak mamy pewność, że po stronie banku wystąpiło naruszenie, kwalifikujące się do zastosowania SKD, to niezależnie od odmowy banku, składamy pozew do sądu.
SKD w sądzie?
Jak wspomnieliśmy, kolejnym krokiem w takiej sytuacji jest wniesienie pozwu o zapłatę przeciwko kredytodawcy. W pozwie należy wskazać, że dochodzimy określonej kwoty z tytułu powołania się na sankcję kredytu darmowego. Należy również wskazać jakich naruszeń dopuścił się bank oraz jak najdokładniej udokumentować zarówno swoje żądania, jak i przesłanki do tego, że one nam w ogóle przysługują. Z całą pewnością na tym etapie nieoceniona będzie pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który będzie reprezentował Państwa przed sądem, jak również zapewni swoją pomoc w zakresie sporządzania bieżących pism procesowych w sprawie.
Jeżeli mieliby Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który specjalizuje się również w sprawach sankcji kredytu darmowego.