Optymalizacja podatkowa dla małych przedsiębiorstw polega na legalnym dostosowaniu działań biznesowych, tj. przede wszystkim formy opodatkowania czy formy prowadzonej działalności gospodarczej w celu minimalizacji obciążeń publicznoprawnych. To skuteczny sposób na zwiększenie płynności finansowej, inwestycji oraz konkurencyjności. W niniejszym wpisie zastanowimy się nad kwestią optymalizacji podatkowej dla małych przedsiębiorstw. Zapraszamy do dalszej lektury!
Czym jest optymalizacja podatkowa dla małych przedsiębiorstw?
Optymalizacja podatkowa to zbiór działań zmierzających do zmniejszenia wysokości podatków płaconych przez przedsiębiorstwo. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych optymalizacja podatkowa obejmuje takie działania jak chociażby wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Aktualnie jednoosobowi przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z trzech form, tj.:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- podatek liniowy,
- skala podatkowa (tzw. zasady ogólne).
Ponadto optymalizacja podatkowa może polegać także na korzystaniu z ulg podatkowych, np.
- ulga na robotyzację (art. 52jb ustawy u PIT),
- ulga na prototyp (art. 26ga ustawy o PIT),
- ulga na terminal (art. 26hd ustawy o PIT),
- ulga na sponsoring,
- ulga termomodernizacyjna (art. 26h ustawy o PIT).
Ponadto w kontekście podatników VAT – istnieje możliwość skorzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Z niniejszego zwolnienia mogą skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Niniejsze zwolnienie jest dobrym rozwiązaniem dla tych najmniejszych przedsiębiorców, którzy wówczas nie podlegają jakimkolwiek obowiązkom z rozliczaniem niniejszego podatku – nie muszą składać deklaracji VAT ani prowadzić innych ewidencji czy wysyłać plików JPK do urzędu skarbowego.
Przeczytaj również, czym jest restrukturyzacja małych gospodarstw.
Czym różni się taka optymalizacja?
Optymalizacja podatkowa dla małych przedsiębiorstw różni się przede wszystkim skalą działań oraz dostępnością narzędzi w porównaniu z dużymi spółkami, które mogą skorzystać z fuzji, przekształceń czy chociażby z bardzo popularnego rozwiązania – estońskiego CITu, który nie jest dostępny dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
Czy małym przedsiębiorstwom opłaca się optymalizacja podatkowa?
Tak, jak najbardziej – optymalizacja podatkowa jest szczególnie opłacalna dla małych przedsiębiorstw, ponieważ pozwala na wygenerowanie oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na dalszy rozwój działalności. Odpowiednie działania podjęte w ramach szeroko rozumianej optymalizacji podatkowej pozwalają zmniejszyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej i lepiej zarządzać wydatkami, a w dalszej perspektywie – na kolejne inwestycje.
Warto jednak pamiętać, że optymalizacja podatkowa wymaga wiedzy i analizy, aby nie narazić się na zarzut unikania opodatkowania, które to jest działaniem nielegalnym.
Dlatego w przypadku zdecydowania się na wdrożenie optymalizacji podatkowych, niewątpliwie warto skorzystać z usług radcy prawnego, doradcy podatkowego lub księgowego. Dzięki temu przedsiębiorca może uniknąć ryzyka nieprawidłowości w rozliczeniach, a także ma szansę na pełnym skupieniu się na prowadzeniu działalności i podejmowaniu sprawnych działań biznesowych.
Radca prawny Toruń również specjalizuje się w zakresie doradztwa podatkowego, a w szczególności optymalizacji podatkowej. Jeżeli rozważają Państwo wdrożenie konkretnych działań – zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego celem omówienia i rozważenia wszystkich możliwych rozwiązań.