Kara ograniczenia wolności została przewidziana w art. 32 pkt 2 Kodeksu karnego. Zarówno teoretycy, jak i praktycy prawa wskazują, że kara ograniczenia wolności stanowi pewną alternatywę dla kary pozbawienia wolności. W niniejszym wpisie zastanowimy się, czy prace społeczne mogą stanowić karę ograniczenia wolności. Zapraszamy do dalszej lektury wpisu.
Czym są prace społeczne?
Przepis art. 34 § 1a pkt 1 oraz pkt 4 Kodeksu karnego stanowi, że kara ograniczenia wolności polegać może na dwóch różnych rodzajach dolegliwości, tj.
- na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne,
- potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.
Odnośnie do prac społecznych – są to prace wykonywane na cele społeczne. Właściwy organ gminy (wójt, burmistrz, prezydent) informuje sądowego kuratora zawodowego o wyznaczonych dla skazanych miejscach pracy, rodzaju pracy oraz osobach odpowiedzialnych za organizowanie pracy i kontrolowanie jej przebiegu. To organ samorządu terytorialnego wyznacza miejsca, w których to mają być wykonywane prace społeczne. Przykładowo, prace społeczne mogą polegać na sprzątaniu terenów zielonych, ulic czy innych miejsc użyteczności publicznej.
Dowiedz się również, czy wyrok w zawieszeniu zostaje w papierach.
Ile trwa kara prac społecznych?
Ustawodawca w art. 34 § 1 Kodeksu karnego wskazał, że jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza się ją w miesiącach i latach. Co do zasad wykonywania obowiązku pracy – niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – wszystko jest zależne od sądu, który określa liczbę godzin w stosunku miesięcznym. Ustawodawca wskazał w art. 35 § 1 Kodeksu karnego, że nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne jest wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym.
Konsekwencje uchylenia się od odbycia kary
Zgodnie z art. 65 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, w przypadku, jeżeli skazany na karę ograniczenia wolności uchyla się od odbycia kary – sąd może zarządzić wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. W razie, gdy skazany wykonał część kary ograniczenia wolności, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze odpowiadającym karze ograniczenia wolności pozostałej do wykonania, przyjmując, że jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności jest równoważny dwóm dniom kary ograniczenia wolności.
Czy prace społeczne to karalność?
Tak, kara ograniczenia wolności jest jedną z kar nieizolacyjnych (wolnościowych) na gruncie obowiązującego Kodeksu karnego, więc owszem – prace społeczne to karalność. Kodeks karny w obecnym brzmieniu przewiduje także, że w razie skazania na karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania (art. 107 § 4 Kodeksu karnego).