Wydany przez sąd wyrok w zawieszeniu to niewątpliwie sytuacja, która może budzić wiele pytań i niepewności. Wprawdzie osoba skazana nie trafia do zakładu karnego, niemniej pojawia się pytanie o tzw. formalności oraz konsekwencje otrzymania wyroku w zawieszeniu. W dalszej części wpisu podejmiemy rozważania na temat tego, czy w Krajowym Rejestrze Karnym może widnieć informacja o wyroku w zawieszeniu oraz ewentualnie jak długo pozostaje ona jawna.

Kiedy sąd może zawiesić wyrok?

Przepis art. 69 Kodeksu karnego stanowi o podstawach stosowania warunkowego zawieszenia wykonania kary. Zgodnie z art. 69 § 1 Kodeksu karnego, sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Podsumowując – konieczne jest spełnienie kumulatywne trzech przesłanek, tj.

  • orzeczona kara pozbawienia wolności – mieści się w przedziale do roku włącznie,
  • sprawca nie był skazany na karę pozbawienia wolności,
  • jest to wystarczające dla osiągnięcia celu kary wobec sprawcy.

Należy wspomnieć, że przy zawieszeniu wykonania kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim:

  • postawę sprawcy,
  • jego właściwości i warunki osobiste,
  • dotychczasowy sposób życia, oraz
  • zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.

Co istotne, zastosowanie warunkowego zawieszenia wykonania kary możliwe jest wyłącznie na etapie wymiaru kary pozbawienia wolności – w wyniku nowelizacji Kodeksu karnego nie ma możliwości zastosowania owego środka w odniesieniu do kar nieizolacyjnych, czyli kary grzywny oraz ograniczenia wolności.

Czy z wyrokiem w zawieszeniu mogę wyjechać za granicę?

Zasadniczo Kodeks karny w obecnym brzmieniu nie stanowi o żadnym zakazie wyjazdu za granicę w przypadku otrzymanego wyroku w zawieszeniu. Niemniej warto zwrócić uwagę na dyspozycję przepisu art. 72 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi o tym, że zawieszając wykonanie kary, sąd zobowiązuje, a jeżeli orzeka środek karny, może zobowiązać skazanego do spełniania w owym okresie dodatkowych obowiązków. Wśród nich możemy wskazać na obowiązek informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby. Tym samym w przypadku ewentualnego wyjazdu za granicę i zobowiązania skazanego do ww. obowiązku – koniecznym będzie poinformować sąd lub kuratora o wyjeździe za granicę, w szczególności w przypadku zaplanowanego dłuższego pobytu. Czy prace społeczne to kara pozbawienia wolności?

Ile trwa zawieszenie kary?

Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. Nieco inaczej kształtuje się okres próby dla młodocianego sprawcy – w tym przypadku wynosi on od 2 do 5 lat.

Czy wyrok w zawieszeniu zostaje w papierach?

Informacja na temat wyroku widnieje w aktach sądowych i tym samym jest ona umieszczana w Krajowym Rejestrze Karnym. Tym samym owszem, wyrok w zawieszeniu będzie „widoczny”, co może sprawić kłopot przy uzyskaniu danego zatrudnienia czy licencji. Niemniej należy wspomnieć o instytucji zatarcia skazania kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Mianowicie przepis art. 76 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że w przypadku pomyślnego zakończenia okresu próby – skazanie ulegnie zatarciu z mocy prawa z upływem roku od zakończenia okresu próby. Przeczytaj także, czy areszt tymczasowy wlicza się do wyroku.