Tymczasowe aresztowanie (areszt) to izolacyjny środek zapobiegawczy, który stosowany jest na wniosek prokuratora przez sąd rejonowy na czas toczącego się postępowania przygotowawczego. Ma on na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania czy też zapobiegnięcie popełnieniu przez podejrzanego nowego przestępstwa. W niniejszym wpisie omówimy możliwości „wyciągnięcia” danej osoby z aresztu, a także kwestię tego czy areszt tymczasowy wlicza się do wyroku.

Co to znaczy areszt tymczasowy?

Jest to najbardziej dolegliwy, izolacyjny środek zapobiegawczy, stosowany wobec podejrzanego lub oskarżonego w toku postępowania przygotowawczego, polegający na umieszczeniu go w areszcie śledczym. Tymczasowe aresztowanie może nastąpić tylko na mocy postanowienia sądu, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Jak wyciągnąć kogoś z aresztu śledczego?

Niestety na to pytanie nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko jest zależne od okoliczności sprawy, tj. tego o jakie czyny jest podejrzany tymczasowo aresztowany oraz na jakim etapie jest postępowanie przygotowawcze. Dlatego każdorazowo zalecamy przedstawienie całej sytuacji radcy prawnemu, specjalizującemu się w zakresie postępowań karnych, który przedstawi właściwe rozwiązanie. W przypadku zastosowania aresztu, zalecamy nie czekać i już od momentu zatrzymania umocować właściwego obrońcę, aby mógł działać w sprawie od  samego początku. Niemniej wracając do meritum – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do popełnienia czynu przez tymczasowo aresztowanego bądź w razie gdy cały materiał dowodowy zostanie zebrany i zabezpieczony – warto spróbować wystąpić z wnioskiem o uchylenie tymczasowego aresztowania bądź względnie – o zamianę środka zapobiegawczego na nieizolacyjny środek zapobiegawczy bądź kumulatywne zastosowanie środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym, np. dozór policji, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego, zatrzymanie paszportu, kaucja itd.

Nadmienić należy, że wspomniany wniosek winien zostać odpowiednio uzasadniony – w tym zakresie niezbędna będzie analiza stanu faktycznego sprawy (zalecamy wcześniejsze uzyskanie elektronicznego dostępu do akt sprawy) oraz w tym kontekście – także stanu prawnego.

W tym zakresie odsyłamy Państwa także do naszej wcześniejsze publikacji na blogu dotyczącej wysokości kaucji za wyjście z aresztu.

Czy areszt tymczasowy wlicza się do wyroku?

Tak, areszt tymczasowy wlicza się do wyroku. Wynika to wprost z dyspozycji art. 63 § 1 Kodeksu karnego, który przewiduje obowiązek zaliczenia na poczet orzeczonej kary okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie. Co istotne, zaliczeniu na poczet orzeczonej kary podlega również okres tymczasowego aresztowania odbytego przez oskarżonego w innej sprawie, w której postępowanie toczyło się równocześnie, a zapadł w niej prawomocny wyrok uniewinniający, umorzono postępowanie albo odstąpiono od wymierzenia kary (art. 417 Kodeksu postępowania karnego).

Dowiedz się również, czy wyrok w zawieszeniu zostaje w papierach.