Bardzo często rodzice chcą przepisać swoją nieruchomość na niepełnoletnie dziecko. Zgodnie z art. 8 kodeksu cywilnego, zdolność prawną ma każdy człowiek od momentu narodzenia do śmierci. Oznacza to, iż może być on podmiotem praw, jak i obowiązków. Co za tym idzie, niepełnoletnie dziecko również ją posiada. Jednak dzieci poniżej 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych w ogóle. Co zatem zrobić, jeśli chcielibyśmy przepisać dom na niepełnoletnie dziecko?

Jak przepisać mieszkanie na dziecko?  

Przepisanie domu na niepełnoletnie dziecko jest możliwe, jednak wymaga zachowania pewnych formalności. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż aby przepisać mieszkanie na dziecko, należy zawrzeć umowę darowizny. Zgodnie z art. 101 § 3 k.r.o., rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu ani też wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Oznacza to, iż chcąc przepisać nieruchomość na dziecko, musimy uzyskać zgodę sądu, gdyż taka czynność niesie za sobą pewne zobowiązania dziecka. Jednak, gdy nieruchomość byłaby wolna od takich zobowiązań, wówczas zgoda sądu nie będzie konieczna. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1977 r. (III CZP 73/76) „Rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego przewidzianego w art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich”. Dowiedz się więcej na temat przepisanie majątku za życia a zachowek.

Jakie dokumenty są potrzebne do przepisania mieszkania na dziecko?  

Jak wyżej zostało wskazane, aby przepisać mieszkanie na dziecko, nierzadko potrzebna jest zgoda sądu. Aby ją uzyskać, musimy złożyć wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Wniosek taki należy w sposób wyczerpujący uzasadnić i dołączyć m.in. akt urodzenia dziecka, akt notarialny nabycia nieruchomości. Opłata od wniosku jest stała i wynosi 100,00 zł (art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych: „opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego lub samodzielnej jego części, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”). Sprawę o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka rozpoznaje sąd opiekuńczy – sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu.

Przepisanie domu na niepełnoletnie dziecko pomoc prawna

Po uzyskaniu zgody w formie postanowienia sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zwykły majątek dziecka należy udać się z nim do notariusza. To właśnie u notariusza zostanie dokonana umowa darowizny. Od wydania postanowienia w przedmiocie zgody sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zwykły majątek dziecka, wszelkie czynności takie jak np. sprzedaż nieruchomości również wymagają uzyskania zgody sądu. Bowiem to dziecko jest właścicielem mieszkania, czy innej nieruchomości, a rodzice sprawują zarząd nad jego majątkiem. Bardzo często wniosek o zezwolenie na dokonanie takiej czynności może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego bardzo zachęcamy do sięgnięcia po pomoc radcy prawnego Toruń.