Otrzymałeś wezwanie do stawiennictwa w sądzie w charakterze świadka, ale przebywasz za granicą albo mieszkasz w znacznej odległości od sądu, w którym zaplanowana jest rozprawa? Możesz skorzystać z możliwości przesłuchania w drodze pomocy prawnej! W niniejszym wpisie przybliżamy procedurę przesłuchania w drodze pomocy prawnej oraz powiązane z nią obowiązujące przepisy. Zapraszamy do dalszej lektury.
Postępowanie karne i wykroczeniowe
Zgodnie z art. 68 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, jeżeli obwiniony lub świadek mieszka poza miejscowością, w której ma siedzibę właściwy sąd, prezes sądu lub sąd może zwrócić się do sądu, na którego terenie działania mieszkają te osoby, o przesłuchanie ich co do wskazanych okoliczności. Zasadniczo w takim przypadku koniecznym jest, aby obwiniony lub świadek wezwany na daną rozprawę, zwrócił się z wnioskiem do sądu o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej. Wniosek powinien zawierać:
- miejscowość, datę,
- imię i nazwisko wnioskodawcy, jego dane adresowe, telefon, e-mail,
- oznaczenie stron postępowania,
- sygnaturę akt sprawy,
- wskazanie tytułu pisma, np. wniosek o przesłuchanie świadka w drodze pomocy prawnej,
- uzasadnienie, w którym należy krótko wskazać, dlaczego świadek/strona nie może przyjechać do sądu w celu złożenia zeznań, np. odległość, niepełnosprawność,
- podpis wnioskodawcy.
Podobnie kształtuje się ta kwestia na gruncie postępowania karnego – przepis art. 585 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego stanowi, że w drodze pomocy prawnej mogą być dokonywane niezbędne czynności postępowania karnego, a w szczególności przesłuchiwanie osób w charakterze oskarżonych, świadków lub biegłych. Zatem w tym przypadku również koniecznym będzie zwrócić się z wnioskiem o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej. Co do treści wniosku, poszczególnych elementów – analogicznie jak wyżej.
Dowiedz się również, jak przygotować się do przesłuchania.
Postępowanie cywilne
W kontekście postępowania cywilnego, w pierwszej kolejności należy zwrócić na przepis art. 235 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, iż postępowanie dowodowe odbywa się przed sądem orzekającym, chyba że sprzeciwia się temu charakter dowodu albo wzgląd na poważne niedogodności lub niewspółmierność kosztów w stosunku do przedmiotu sporu. W takich wypadkach sąd orzekający zleci przeprowadzenie dowodu jednemu ze swych członków (sędzia wyznaczony) albo innemu sądowi (sąd wezwany). Zatem z powyższego przepisu wynika generalna zasada, że postępowanie dowodowe jest prowadzone bezpośrednio przed sądem prowadzącym daną sprawę. Zasada ta nie ma charakteru bezwzględnego, niemniej dopuszczalne “wyjątki” – winny mieć miejsce sporadycznie.
Ponadto zwracamy uwagę na znowelizowany przepis art. 151 Kodeksu postępowania cywilnego, który daje możliwość stronom lub świadkom uczestnictwa w rozprawie lub posiedzeniu w sposób zdalny, poza budynkiem sądu. Niemniej należy pamiętać, że decyzja w przedmiocie przeprowadzenia posiedzenia zdalnego – zależy od decyzji przewodniczącego. Oczywiście może nastąpić to z urzędu lub na wniosek zainteresowanego. W tym przypadku również koniecznym jest złożyć wniosek w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia albo wezwania na posiedzenie. Należy pamiętać także o wskazaniu we wniosku adresu poczty elektronicznej.
Sprawdź, komu przysługuje odmowa składania zeznań.
Przesłuchanie w drodze pomocy prawnej – pomoc prawnika
W razie jakichkolwiek wątpliwości czy też pytań związanych z procedurą przesłuchania w drodze pomocy prawnej – zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również świadczy pomoc prawną w przypadku konieczności sporządzenia owego wniosku do sądu. Niewątpliwie przesłuchanie w drodze pomocy prawnej czy też możliwość zdalnego uczestnictwa w sprawie pozwala na oszczędność czasu, jak i środków finansowych.