Od pewnego czasu konsumenci częściej decydują się na ogłoszenie upadłości. Instytucja ta ma na celu oddłużenie osoby, która popadła w stan niewypłacalności i nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań. Jednak co się dzieje wówczas z długami takiej osoby? Czy mogą być one umorzone? A jeśli tak, to w całości czy w części?

Co z długami w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Od momentu ogłoszenia upadłości konsumenckiej, całym majątkiem upadłego zarządza syndyk. W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jednym z zadań syndyka jest poinformowanie wierzycieli o tym fakcie, a następnie wierzyciele zgłaszają swoje wierzytelności, które będą uwzględnione w planie spłaty. Zgodnie z wyrokiem WSA w Gdańsku z dnia 27 marca 2024 r. (I SA/Gd 961/23):„Zakończenie postępowania upadłościowego nie powoduje wygaśnięcia obowiązku zapłaty. Przyjęcie odmiennego poglądu skutkowałoby tym, że od dłużnika, który po zakończeniu postępowania upadłościowego uzyskał lub uzyskuje środki na pokrycie zobowiązań, wierzyciel nie mógłby dochodzić wykonania zobowiązania, mimo iż jest ono nadal wymagalne i nieprzedawnione“.

Kiedy umarza się długi?

Zgodnie z prawem upadłościowym, wszelkie postępowania egzekucyjne, które są skierowane do majątku, ale wchodzącego w skład masy upadłości i zostały wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulegają zawieszeniu z mocy prawa. Dzieje się to z dniem ogłoszenia upadłości. W takiej sytuacji postępowania te ulegają umorzeniu. Od dnia ogłoszenia upadłości nie można skierować do postępowania egzekucyjnego majątku, który wchodzi w skład masy upadłości.  Długi upadłego mogą zostać umorzone, jednak wszystko to zależy zarówno od sytuacji upadłego, jak i decyzji sądu. Sąd może uznać, że upadły przez swoją sytuację nie będzie w stanie spłacać swoich zobowiązań, sytuacja taka musi mieć charakter trwały i w związku z tym sąd może umorzyć długi upadłego. W tej sytuacji upadły będzie obowiązany do składania corocznie (zawsze do końca kwietnia) sprawozdań z sytuacji majątkowej i zawodowej za poprzedni rok. W sprawozdaniu wykazuje się przychody, które przekraczają kwotę przeciętnego, miesięcznego minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo wskazuje się również swoje możliwości o charakterze zarobkowym, swoje wydatki (potrzeby mieszkaniowego, informacje o swoim utrzymaniu, jak i rodziny).

Przeczytaj również na temat upadłość konsumencka a nowy kredyt.

Kto spłaca długi po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Po ogłoszeniu upadłości, cały majątek dłużnika zostanie oddany w ręce syndyka. To on dokona sprzedaży poszczególnych składników masy upadłościowej i z tej kwoty rozpocznie się zaspokajanie wierzycieli. Ważne jest to, aby określić liczbę wierzycieli oraz plan spłaty długów. Upadły jest obowiązany do informowania o swojej sytuacji materialnej. Może się zdarzyć tak, że będzie je spłacał w całości lub części, a nawet istnieje możliwość umorzenia długów. O tej ostatniej sytuacji wspominaliśmy w podtytule „Kiedy umarza się długi?”. Umarzając długi, musimy liczyć się z tym, iż nie wszystkie zobowiązania mają prawo ulec umorzeniu, dotyczą one m.in. długi, które wynikają z alimentów. To, w jaki sposób długi upadłego będą spłacane zależy od sytuacji upadłego. Nie oznacza to jednak, iż ogłaszając upadłość, musimy natychmiast spłacić całość swoich zobowiązań. Wszystko to zostanie uregulowane w planie spłaty, który zostanie sporządzony.

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat upadłości konsumenckiej Toruń, zapraszamy do kontaktu.