Korzystny dla emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r., nadal nie został opublikowany we właściwym dzienniku urzędowym. Zatem rodzi się pytanie czy emeryci są uprawnieni do tego, aby żądać ponownego przeliczenia emerytur przez ZUS. W niniejszym wpisie podejmiemy rozważania w tym zakresie, z uwzględnieniem trybu postępowania w przypadku podjęcia kroków do ponownego przeliczenia emerytury, z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu. Zainteresowanych zapraszamy do dalszej lektury wpisu.

Chcę ponownego przeliczenia emerytury – co robić?

W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Oczywiście we wniosku należy wskazać swoje dane osobowe, adresowe, a także należy oznaczyć Oddział ZUS, do którego kierują Państwo wniosek. W treści wniosku wystarczy wskazać, że wnoszą Państwo o ponowne przeliczenie emerytury z uwagi na wyrok TK z 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20, z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek winien zostać opatrzony Państwa własnoręcznym podpisem. Gotowy wniosek składamy w Oddziale ZUS lub wysyłamy listem poleconym i czekamy na decyzję ZUS.

Przeczytaj więcej na temat podwyższenia emerytury przez ZUS po czerwcowym wyroku Trybunały Konstytucyjnego.

ZUS odmówił ponownego przeliczenia emerytury. Co dalej?

Z naszego doświadczenia wynika, że co do zasady ZUS odmawia ponownego przeliczenia emerytury z uwagi na brak ogłoszenia wspomnianego wyroku z czerwca 2024 r. we właściwym dzienniku urzędowym. Jednak odmowna decyzja ZUS nie zamyka drogi do ponownego przeliczenia emerytury. Istnieje możliwość złożenia odwołania od niniejszej decyzji do Sądu Okręgowego, Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Warto już na etapie odwołania powołać się na konkretne naruszenia przepisów oraz argumenty przemawiające za zasadnością ponownego przeliczenia Państwa emerytury, pomimo braku publikacji wyroku TK.

Pomoc radcy prawnego w sporze z ZUS

Niewątpliwie pomoc radcy prawnego może być nieoceniona w sporze z ZUS, tym bardziej mając na względzie fakt, że batalia o ponowne przeliczenie emerytury nie będzie oczywista, gdyż ostatecznie wyrok TK nie został opublikowany i argumentacja ZUS w tym zakresie jest prawidłowa. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP, orzeczenia TK podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony.

Zatem niezależnie od tego, czy są Państwo jeszcze przed złożeniem wniosku do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, czy może już na etapie rozważania, czy warto wnosić odwołanie od odmownej decyzji ZUS – serdecznie zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który specjalizuje się w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, emerytur i rent.