W trakcie wykonywania obowiązków w pracy nawet przy pracy biurowej, może zdarzyć się, że pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy. W niniejszym wpisie przybliżamy, co należy zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku w miejscu pracy zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy.
Definicja wypadku przy pracy
Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych zawiera definicję „wypadku przy pracy”. Zgodnie z art. 3 ust. 1 wspomnianej ustawy, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Należy wspomnieć, że na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
- w czasie podróży służbowej,
- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
- przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Wspomnijmy dla zleceniobiorców, że ww. ustawa również uznaje za wypadek przy pracy zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Rodzaje wypadków przy pracy
Wyróżnić możemy następujące rodzaje wypadków przy pracy:
- śmiertelny – w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku,
- ciężki – w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała np. utrata wzroku, słuchu czy mowy,
- zbiorowy – jeżeli w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej 2 osoby,
- powodujący czasową niezdolność do pracy.
Wypadek przy pracy a praca zdalna
Zasadniczo w warunkach pracy zdalnej obowiązują tożsame zasady, jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy. Wspomniana wyżej ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych reguluje wprost w definicji „wypadku przy pracy”, że pod tym pojęciem należy rozumieć nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Zatem pracodawca jest obowiązany do podjęcia tych samych czynności co w przypadku pracowników świadczących pracę stacjonarnie, tj. w zakładzie pracy.
Jak zgłosić wypadek przy pracy?
Oczywiście po uzyskaniu czy udzieleniu pierwszej pomocy, w pierwszej kolejności zalecamy podjęcie kontaktu z pracodawcą celem zgłoszenia, że w trakcie pracy miał miejsce wypadek (w sytuacji, gdy pracodawca nie był wówczas obecny). Należy pamiętać, że na pracodawcy ciążą obowiązki wynikające z Kodeksu pracy, tj. chociażby z art. 234 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że w razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom. Ponadto, stosownie do dyspozycji § 2 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
Dowiedz się również, jak udowodnić nierówne traktowanie w pracy.