Zakup spółki z o.o. to praktyka, która zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców poszukujących szybkich sposobów na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Proces ten, choć legalny, wiąże się z wieloma trudnościami natury prawnej. W artykule przyjrzymy się, czy zakup gotowej spółki z o.o. jest zgodny z prawem oraz jakie są zalety takiej decyzji.

Czy zakup spółki z o.o. jest legalny?

Jak najbardziej, na gruncie polskich regulacji zakup spółki z o.o. jest w pełni legalny. Transakcja „zakupu spółki” polega na przeniesieniu udziałów od dotychczasowych wspólników na nowych właścicieli czy też właściciela, co również musi być odpowiednio zgłoszone w KRS.

Najistotniejsze dla nowego nabywcy jest to, aby przed zakupem udziałów starannie sprawdzić stan prawny i finansowy nabywanej spółki oraz dokładnie przeanalizować warunki transakcji, aby uniknąć potencjalnych trudności. Zobacz, jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku.

Dlaczego warto kupić gotową spółkę z o.o.?

Zakupienie gotowej spółki z o.o. niewątpliwie może przynieść wiele korzyści. Przykładowo, kupując gotową spółkę, można od razu zacząć działalność gospodarczą bez konieczności przechodzenia przez czasochłonny proces zakładania nowej spółki oraz wszystkie procedury rejestracyjne. Jest to szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy czas jest kluczowym czynnikiem. Ponadto gotowa spółka jest już zarejestrowana, posiada nadane numery NIP, REGON. Posiada także numer rachunku bankowego. Tym samym ominie Państwa wiele żmudnych, aczkolwiek niezbędnych formalności początkowych.

Co najistotniejsze, gotowa spółka może mieć już pozytywną historię kredytową, co może być korzystne przy nawiązywaniu relacji z kontrahentami i instytucjami finansowymi.

Sprawdź również, jakie są zalety i wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zakładanie spółek z o.o. pomoc prawna

Pomoc radcy prawnego przy zakładaniu sp. z o.o. jest niezwykle cenna i może znacznie uprościć cały proces. Radca prawny Toruń oferuje wsparcie w zakresie m.in.:

  • sporządzania dokumentów poprzez ich przygotowanie, weryfikację umowy spółki czy inne niezbędne dokumenty,
  • rejestracji w KRS – radca prawny może pomóc w prawidłowym wypełnieniu i złożeniu wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz monitoruje przebieg rejestracji,
  • zarządzania formalnościami związanych z uzyskaniem numeru NIP, REGON oraz rejestracją w ZUS,
  • doradztwa prawnego co do struktury spółki, odpowiedzialności członków zarządu oraz kwestii podatkowych i finansowych.

Mając na względzie powyższy zakres czynności w przypadku założenia spółki, niewątpliwie warto zastanowić się nad ewentualnym zakupem spółki, jeżeli taka okazja pojawi się – na pewno taki zakup pozwala na oszczędność czasu.

Niewątpliwie skorzystanie z usług radcy prawnego zapewnia profesjonalne wsparcie i zwiększa bezpieczeństwo całego procesu zakładania spółki z o.o., jak i w przypadku ewentualnego zakupu spółki. W razie pytań – zapraszamy do podjęcia kontaktu z radcą prawnym Toruń.