Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, ceniona przede wszystkim za ochronę prywatnego majątku wspólników. Choć ma wiele zalet, niesie też ze sobą pewne wady. W niniejszym artykule zapraszamy do zapoznania się z głównymi zaletami i wadami spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – charakterystyka

Spółka z. o.o. jest jedną ze spółek kapitałowych. W spółce obligatoryjnym organem, już od momentu zarejestrowania spółki, jest zarząd. Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją, może się składać z jednego albo większej liczby członków. Ponadto umowa spółki może ustanowić także

  • radę nadzorczą lub
  • komisję rewizyjną albo
  • oba te organy.

W spółkach, w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500.000 złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu, powinna być ustanowiona rada nadzorcza lub komisja rewizyjna.

Sprawdź również, jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku.

Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Główną zaletą spółki z o.o. jest to, że za zobowiązania spółki odpowiedzialność ponosi wyłącznie spółka, która jest odrębnym podmiotem prawa od wspólników spółki. Oznacza to, że w przypadku, gdy nasza działalność jest obarczona znacznym ryzykiem, winniśmy rozważyć przede wszystkim ten rodzaj spółki. Wspólnicy spółki z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności względem wierzycieli spółki. W przypadku gdy wspólnik spółki z o.o. jest jednocześnie członkiem zarządu – wówczas ponosi on solidarną odpowiedzialność wraz z innymi członkami zarządu, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Oczywiście wspólnik będący członkiem zarządu może uwolnić się od tej odpowiedzialności poprzez złożenie we właściwym momencie wniosku o upadłość.

Pozostałe metody wypłaty zysku, takie jak:

  • wynagrodzenie z tytułu członka zarządu;
  • wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne;
  • świadczenie odpłatnych usług na rzecz spółki przez wspólników.

– mogą stanowić koszt uzyskania przychodów dla spółki i nie są opodatkowanie „podwójnie” tak jak dywidenda, co stanowi istotną zaletę.

W kontekście obciążeń składkowych zaletą w przypadku prowadzenia spółki z o.o. ze wspólnikiem czy też wspólnikami jest to, że nie ma konieczności uiszczania ZUS-u. Obowiązek uiszczania ZUS-u w pełnej wysokości pojawia się w przypadku prowadzenia jednoosobowej spółki z o.o. Zobacz, jak utworzyć jednoosobową spółkę z o.o.

Wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

W przypadku założenia spółki z o.o. należy mieć na uwadze sformalizowaną procedurę – Kodeks spółek handlowych wymaga zawarcia spółki w formie aktu notarialnego. Oczywiście można też skorzystać z systemu S24, który umożliwia rejestrację bez wizyty u notariusza, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w ciągu 24 godzin (w praktyce – czasami wydłuża się ten okres do 48/72 godzin). W tym punkcie należy także zwrócić uwagę, że kapitał zakładowy musi zostać określony w umowie spółki, a jego wartość minimalna wynosi 5.000 zł.

Odnośnie do opodatkowania, spółka z o.o. podlega opodatkowaniu CIT-em w stawce 9% (tzw. mały CIT) lub 19% (tzw. duży CIT). Podatnikami małego CIT-u mogą być spółki po spełnieniu ustawowych warunków.

W kontekście wypłaty zysku ze spółki z o.o. wskazać należy, że podstawową metodą wypłaty zysku ze spółki z o.o. jest dywidenda, która opodatkowana jest „podwójnie”. Jednocześnie jest to najdroższy sposób wypłaty zysku ze spółki i nie może ona stanowić kosztu uzyskania przychodu dla spółki. W przypadku małego podatnika CIT – efektywne opodatkowanie dywidendy wynosi 26,3%. Z kolei w przypadku dużego podatnika CIT – efektywne opodatkowanie wynosi 35,49%.

Istotną wadą w przypadku prowadzenia spółki z o.o. jest kwestia prowadzenia pełnej księgowości i kosztów związanych ze zleceniem prowadzenia księgowości do biura rachunkowego. Skorzystaj z naszej usługi zakładanie spółek i firm Toruń, a będziesz miał pewność, że Twoja spółka jest założona zgodnie z przepisami.