Jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to dość często spotykana forma prowadzenia działalności – pozwala ona na kontrolę nad działalnością oraz ochronę majątku osobistego, gdyż jest tylko jeden wspólnik, będący także jedynym udziałowcem. W niniejszym wpisie przedstawimy najistotniejsze aspekty jednoosobowej spółki z o.o. związane z jej utworzeniem i prowadzeniem.

Jak utworzyć jednoosobową spółkę z o.o.?

W przypadku zakładania jednoosobowej spółki z o.o. – zasady są tożsame jak w przypadku zakładania spółki z o.o. gdzie mamy więcej niż jednego wspólnika.

Tym samym założenie spółki z o.o. u notariusza to jeden z możliwych sposobów na sformalizowanie procesu rejestracji spółki. Należy mieć na uwadze, że to rozwiązanie będzie droższe, a także może być wydłużony czas oczekiwania na termin u notariusza. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z systemu S24, który umożliwia rejestrację bez wizyty u notariusza, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w ciągu 24 godzin. Opłata sądowa od wniosku jest wówczas niższa i wynosi 250 zł.

Należy także pamiętać, że zgodnie z art. 162 Kodeksu spółek handlowych, w spółce jednoosobowej w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki. Nie dotyczy to zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego.

Sprawdź również, jak założyć spółkę osobową.

Ograniczenia jednoosobowej spółki z o.o.

Istotnym ograniczeniem przypadku jednoosobowej spółki z o.o., gdy jedyny wspólnik jest zarazem członkiem zarządu, wszelkie umowy pomiędzy nim a spółką wymagają formy aktu notarialnego, co może być dosyć kłopotliwe w toku prowadzenia działalności.

Należy także pamiętać, gdy w jednoosobowej spółce z o.o. jest jeden wspólnik, będący osobą fizyczną, który posiada 100% udziałów obowiązany jest odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS) na takich samych zasadach, jak osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

Jednoosobowa spółka z o.o. – zalety

Tak jak wspomnieliśmy, jednoosobowa sp. z o.o. to forma prawna przedsiębiorstwa, która łączy w sobie cechy spółki z o.o. z korzyściami wynikającymi z jednoosobowego zarządzania. Oto najważniejsze zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • Bezpieczeństwo majątku osobistego: Właściciel jednoosobowej spółki z o.o. odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do wysokości wniesionego kapitału zakładowego. Jego prywatny majątek jest chroniony przed roszczeniami wierzycieli spółki.
  • Decyzyjność: Jedyny wspólnik i jednocześnie członek zarządu, ma pełną kontrolę nad decyzjami zarządzającymi spółką. To ułatwia szybkie podejmowanie decyzji i dostosowywanie strategii do bieżących potrzeb.
  • Brak konieczności powoływania organów: W jednoosobowej spółce z o.o. nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej.

W razie dodatkowych pytań co do kwestii związanych z założeniem jednoosobowej spółki z o.o. – warto skontaktować się z radcą prawnym Toruń, który również udziela pomocy prawnej w zakresie zakładania spółek. Zapraszamy do kontaktu!