Zapewne każdemu z nas zdarzyło się spotkać na drodze powywracane, zniszczone albo obrócone znaki. A może nawet jadąc po dobrze znanej drodze, której szczegóły zna się na pamięć, zauważyli Państwo kiedyś brak znaku drogowego? W niniejszym wpisie zastanowimy się nad konsekwencjami kradzieży oraz zniszczenia znaku drogowego. Zapraszamy do dalszej lektury.

Czy kradzież znaku drogowego to przestępstwo?

Tytułem wstępu należy rozróżnić niszczenie, uszkadzanie czy samowolne ustawianie znaków drogowych od kradzieży znaków drogowych. Przepis art. 85 § 1 Kodeksu wykroczeń stanowi, że kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Tym samym z powyższego wynika, że uszkodzenie czy niszczenie znaków to wykroczenie na gruncie obowiązujących regulacji. Z kolei o kradzieży znaku drogowego może mówić wtedy, jeżeli wartość znaku, a właściwie znaków, przekroczy kwotę 800 złotych.

Jaka kara za kradzież znaku drogowego?

Zgodnie z art. 119 § 1 Kodeksu karnego, kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Z kolei w przypadku, gdy wartość ta przekracza 800 złotych, wówczas zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu karnego, kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi – sprawca może podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Sprawdź również wysokość kaucji za wyjście z aresztu.

Gdzie zgłosić kradzież znaku drogowego na drodze publicznej?

Brak odpowiedniego oznakowania na drodze, szczególnie na niebezpiecznej drodze, może niewątpliwie prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dlatego w sytuacji, gdy dostrzegalny jest brak znaku drogowego – sprawę należy jak najszybciej zgłosić do zarządcy. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o drogach publicznych, zarządcami dróg są dla dróg:

  • krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • wojewódzkich – zarząd województwa,
  • powiatowych – zarząd powiatu,
  • gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Nadmieńmy, że można to zrobić także za pośrednictwem Policji czy nawet dzwoniąc na nr alarmowy 112 – wówczas funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie poinformuje odpowiedniego zarządcę.

Kto i dlaczego kradnie znaki drogowe?

Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej osoby, które podejmują ryzyko kradzieży znaku drogowego, robią to celem dalszej sprzedaży znaków drogowych na złom. Nierzadko zdarza się, że również osoby pod wpływem alkoholu kradną znaki drogowe wyłącznie w celach „rozrywkowych”. Choć taka “zabawa” może wydawać się niewinnym żartem, w rzeczywistości stanowić może poważne przestępstwo. Brak znaku drogowego, w szczególności znaku ostrzegawczego, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, w tym wypadków, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.