Pobicie to jedno z poważniejszych przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu człowieka, które jest surowo karane w polskim systemie prawnym. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, czyn ten może prowadzić do różnorodnych sankcji, w zależności od okoliczności i skutków zdarzenia. W niniejszym artykule przedstawimy konsekwencje pobicia na gruncie Kodeksu karnego w odniesieniu do sprawcy wspomnianego czynu. Zapraszamy do dalszej lektury, co grozi za pobicie.
Kiedy mówimy o pobiciu?
Niestety na gruncie Kodeksu karnego próżno jest szukać legalnej (kodeksowej) definicji pobicia. Zatem należy odnieść się do definicji ukształtowanych przez praktyków i teoretyków prawa. Pod pojęciem pobicia należy rozumieć czynną napaść dwóch lub więcej osób na inną osobę lub osoby, przy czym w zdarzeniu tym występuje wyraźny podział ról na napastników i napadniętych (A. Marek, Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2004, s. 404). Mówiąc o pobiciu, warto także zwrócić uwagę na zdarzenie takie jak bójka, które należy odróżniać od pobicia. Mianowicie bójka to zdarzenie, w którym biorą udział co najmniej trzy osoby i każda z nich pełni funkcję zarówno strony atakującej, jak i broniącej. Niemniej na potrzeby niniejszego wpisu o bójce wspominamy wzmiankowo i skupiamy się wyłącznie na kwestiach dotyczących pobicia.
Zgłoszenie pobicia
Pobicie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Dotyczy to wszystkich typów czynu zabronionego. W przypadku, gdy stałeś/stałaś się ofiarą pobicia – nie zwlekaj i jak najszybciej zgłoś sprawę na najbliższej komendzie policji. Nadmienić należy, że w przypadku pobicia – zgłoszenie może być także dokonane przez inną osobę, posiadającą stosowne informacje na temat zdarzenia, np. może to być świadek pobicia.
Czy za pobicie można pójść do więzienia?
Za udział w pobiciu przewidziana została na gruncie Kodeksu karnego kara pozbawienia wolności do lat 5. Zgodnie z przepisem art. 158 § 1 Kodeksu karnego, kto bierze udział w pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 (tj. ciężki uszczerbek na zdrowiu) lub w art. 157 § 1 (tj. naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku, jeżeli następstwem pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat 10. Nadmienić należy, że w przypadku, gdy następstwem pobicia jest śmierć człowieka, sprawca może podlegać karze pozbawienia wolności nawet do lat 15!
Sprawdź również, jaka jest wysokość kaucji za wyjście z aresztu.